Błaszczak z kuwety prezesa nadaje. Miau-miau

Błaszczak: Co niektórzy twierdzą, że w Polsce są niedostatki demokracji. To jest nieprawda. W Polsce demokracja kwitnie

Zależy nam na tym, żeby tam gdzie są kandydaci PiS, pokazywać z czym idziemy do wyborów, z czym poszliśmy 21 października. Chcemy podkreślić, że Polską można rządzić uczciwie, że Polską można rządzić skutecznie. Co niektórzy twierdzą, że w Polsce są niedostatki demokracji. To jest nieprawda. 21 października wszyscy głosowali tak jakie mieli przekonania. Różne ugrupowania różne poparcie dostają. W Polsce demokracja kwitnie” – mówił w radiowej Jedynce minister Mariusz Błaszczak.

Błaszczak: Jeśli PSL wyklucza koalicję z PiS, to ulegnie zmarginalizowaniu w ramach Koalicji Obywatelskiej, jak zmarginalizowana została Nowoczesna

Charakterystyczna jest postawa lidera PSL-u, który wykluczył koalicję z PiS. To droga donikąd. Jeśli tak, to PSL ulegnie zmarginalizowaniu w ramach Koalicji Obywatelskiej, jak zmarginalizowana została Nowoczesna. To wybór polityków PSL-u. My proponujemy uczciwą pracę na rzecz społeczności lokalnych. PO proponuje konflikt z rządem, ideologiczną walkę z rządem PiS. A do polityków PSL należy wybór, czy chcą rozwijać swoje społeczności lokalne, czy chcą walczyć z rządem. Wybór jest bardzo prosty” – mówił w programie I Polskiego Radia minister Mariusz Błaszczak.

Ponad 1500 spraw z Izby Karnej i ponad 1900 z Izby Cywilnej czeka na rozpatrzenie w Sądzie Najwyższym – ustaliło Radio ZET. To efekt wprowadzonej przez rząd reformy.

Jak wynika z danych z Sądu Najwyższego, wzrósł też czas rozpatrywania spraw – z pięciu miesięcy do nawet roku.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie, którzy ukończyli 65. roku życia. Z Sądu Najwyższego odeszło wówczas 23 sędziów.

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w ubiegły piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższy. Polska ma też powstrzymać się od wszelkich środków mających na celu powołanie nowego pierwszego prezesa oraz mających na celu wskazanie osoby, której powierzone miałoby być kierowanie wspomnianą instytucją w miejsce pierwszego prezesa do czasu powołania nowego prezesa. Polska ma też co miesiąc raportować, w jaki sposób wykonuje postanowienie TSUE.

Lubnauer: KO w dużych miastach pozamiatała

– W dużych miastach Koalicja Obywatelska pozamiatała. Powiedzmy po prostu śmiało – stwierdziła Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Pawłem Lisickim w „Salonie politycznym Trójki”.

Lubnauer: Gdyby przełożyć wynik wyborów samorządowych na wynik sejmowy, to okazałoby się, że opozycja demokratyczna zwyciężyła

– Gdyby podliczyć mandaty, które uzyskała Koalicja Obywatelska i PSL-u, to by się okazało, że mamy 264 mandaty. Jeżeli dołożymy jeszcze SLD, to następuje kolejne powiększenie i nawet gdybyśmy do PiS-u dołożyli bezpartyjnych, to i tak mamy sytuację, że gdyby to przełożyć na wynik sejmowy, gdyby to była kwestia większości sejmowej, to okazałoby się, że opozycja demokratyczna zwyciężyła – stwierdziła Lubnauer w rozmowie w „Salonie politycznym Trójki”.

>>>

Jacek Kurski won! – zwolennicy „dobrej zmiany” chcą zmiany w TVP

Przyszła pora na szukanie kozła ofiarnego. Trzeba przecież wyjaśnić, dlaczego zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych nie było tak miażdżące, jak śnił o tym prezes partii. Padło na prezesa TVP Jacka Kurskiego. W szeregach PiS telewizja publiczna jest obwiniana o … rozgrzanie atmosfery do tego stopnia w trakcie relacjonowania kampanii wyborczej, że zmobilizowała letni elektorat. A ten zaś poszedł głosować na opozycję (!). „Jeśli TVP się nie zmieni, to zapłacimy za to przy okazji kolejnych wyborów” – usłyszeli dziennikarze portalu „Wyborczej” od jednego z polityków obozu rządzącego.

Czy Kurski poleci? Dorzucanie Telewizji Polskiej do listy winnych wszelkich niepowodzeń PiS to nowość. Zazwyczaj bowiem to media prywatne są przez polityków obozu rządzącego powszechnie wytykane jako winne kolportowania fake newsów (np. o ryzyku polexitu) i nakręcanie antyprawicowych emocji – pisze cytowany portal. Z drugiej strony Kurskiego nie można jednak skreślać, bo jest zręcznym i inteligentnym politykiem, cenionym przez Jarosława Kaczyńskiego rozmówcą, a do tego (prywatnie) gawędziarzem i duszą towarzystwa – wylicza „Wyborcza”.

W Radiu Wnet prof. Waldemar Paruch mówił, że chociaż realne wyniki wyborów są dla Prawa i Sprawiedliwości bardzo korzystne, to jednak TVP ma znaczny udział w zaprzepaszczeniu szansy PiS na II turę w Warszawie i na większość w sejmiku Mazowsza.

Przypomnijmy: politolog Paruch jest głównym specem PiS od analiz socjologicznych i kampanii wyborczych, pełnomocnikiem premiera ds. utworzenia i funkcjonowania Centrum Analiz Strategicznych. Co zdaniem tego specjalisty sprawiło, że PiS nie ma 36 proc. w skali Polski w wyborach do sejmików? Dyskusja o polexicie i właśnie „rozhuśtane emocje”. Teraz wśród polityków PiS krążą plotki, że Kurskiego zastąpić go może prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wynikają stąd, że był on na spotkaniu ścisłego kierownictwa PiS tuż po wyborach samorządowych.

Tymczasem – jak za dotknięciem magicznej różdżki – „Wiadomości” TVP1 tuż po wyborach samorządowych złagodniały. „Dla Rafała Trzaskowskiego to niewątpliwie słodki poranek. Zwyciężył w I turze” – padło na antenie. Hannie Zdanowskiej oddano, że zdobyła 70 proc. głosów w Łodzi. A do tego głos w materiałach i kandydaci opozycji, i PiS (!). Generalnie temat wyborów samorządowych nie zajmował zbyt wiele czasu w programie.

– W zmienionej rzeczywistości PiS liczył, że da łupnia w tych wyborach Koalicji Obywatelskiej, a okazało się, że sam dostał łupnia. To, co się wszyscy kiedyś spodziewali, że następne wybory będą zwycięskie dla PiS-u, skończyło się w sumie wygraną Koalicji Obywatelskiej wspólnie z PSL-em – stwierdziła Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Pawłem Lisickim w „Salonie politycznym Trójki”.

Dodaj komentarz