Morawiecki, 31.10.2018

 

PMM: Myślę, że ogromna część polskiego społeczeństwa popiera nas w reformie sądów. Wie, że sądy są niesprawiedliwe, nieobiektywne

– Ponad 100 sędziów, prokuratorów z okresu stalinowskiego żyło jeszcze w latach ’80. Do dzisiaj przypuszczam, że jeszcze niektórzy żyją. Nikt nie został ukarany, ponieważ sędziowie wyższych instancji, SN, to było widać na przykładzie wyroku nt. sędziów stanu wojennego kilka lat temu, chronią swoich kolegów. To jawna niesprawiedliwość i dlatego myślę, że ogromna część społeczeństwa polskiego popiera nas, popiera nas w reformie sądów. Wie, że sądy są niesprawiedliwe, nieobiektywne i to my wprowadziliśmy takie zasady, za które jesteśmy chwaleni w UE, jak losowa dystrybucja spraw sądowych czy zakaz przesuwania sędziów miedzy izbami. Tylko jesteśmy chwaleni po cichu – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z TV Republika.

PMM: Proszę spojrzeć na całość pisma MSZ. Nie ma tam mowy o sprzeciwie wobec stanowiska Prokuratora Generalnego

– Proszę spojrzeć na całość pisma Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie ma tam mowy o sprzeciwie wobec stanowiska Prokuratora Generalnego. Wręcz przeciwnie – MSZ wyraźnie pisze, że Trybunał Konstytucyjny może orzekać w sprawach zgodności umów międzynarodowych z Konstytucją – a traktat unijny jest niewątpliwie umową międzynarodową – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Samuelem Pereirą dla portalu TVP.Info. Jak dodał:

„Całe to dość absurdalne zamieszanie wynikło z tego, że MSZ przytoczyło też poglądy niektórych prawników, którzy uważają, że Trybunał nie powinien badać prawa unijnego. Tylko znowu polecam zajrzeć do tego pisma –  tam jest wyraźnie napisane, to dosłowny cytat, że taki pogląd „nie wynika z konstytucji””

– Niektóre media opisały tylko ten ostatni pogląd i stwierdziły – nie wiem na jakiej podstawie, bo w tym piśmie nic takiego nie ma – że MSZ go podziela – mówił dalej PMM.

PMM: Kontrola wyroków TSUE to codzienność w UE

– Kontrola wyroków TSUE to codzienność również w innych krajach członkowskich. Najlepszym przykładem są Niemcy. Jest cała seria orzeczeń Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, już od lat 70., który stwierdza, że kompetencje unijnego Trybunału Sprawiedliwości są ograniczone tylko do spraw, które wynikają z unijnych traktatów – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Samuelem Pereirą dla portalu TVP.Info. Jak dodał:

„W jednym z ostatnich takich orzeczeń, tzw. sprawie Honeywell z 2010 r., niemiecki Trybunał Konstytucyjny stwierdził jasno: krajowy sąd konstytucyjny jest nie tylko uprawniony, ale wręcz zobowiązany do tego by kontrolować, czy TSUE nie wychodzi poza kompetencje, które państwa członkowskie przyznały mu w traktacie”

– To też jest jedna z naczelnych zasad prawa europejskiego – tzw. zasada przyznania, art. 5 Traktatu o UE. Organy Unii, w tym także TSUE, nie mogą działać w obszarach zastrzeżonych dla państw członkowskich. A jednym z takich obszarów jest właśnie sądownictwo – mówił PMM.

PMM do dziennikarki TV Republika: Nie dajmy się omamić. Czy pamięta pani dyspozycję Marka Dekana w Fakcie?

– Nie dajmy się omamić. Czy pamięta pani dyspozycję pana Marka Dekana w Fakcie sprzed jakiegoś czasu? To było głośne w czasach sporu o TK, jeszcze wcześniej. Słynny list, myślę że wszyscy go widzieli. Oczywiście pewnie Niemcy woleliby zapomnieć o tym, ale niestety taka jest prawda o wpływaniu poprzez media niemieckie na polską rzeczywistość. My musimy o tym pamiętać, że ta suwerenność informacyjna… We Francji byłoby to absolutnie nie do pomyślenia. W Hiszpanii, której realia znam również bardzo dobrze, także byłoby to nie do pomyślenia. Nawet w Irlandii, która jest mniejszym krajem, byłoby to także nie do pomyślenia, żeby obce państwa, w pośredni sposób, poprzez media, w taki bardzo ostry, jednoznaczny sposób włączały się w kampanię i atakowały aktualne władze danego kraju – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z TV Republika.

PMM o rozmowach koalicyjnych: Zarówno SLD, jak i PSL, wielu działaczy jest zainteresowanych współpracą

– Na różnych szczeblach, w powiatach i w gminach, tworzą się różne koalicje. Zarówno SLD, jak i PSL, wielu działaczy jest zainteresowanych współpracą – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Katarzyną Gójską w programie „W punkt” telewizji Republika.

– Różni partnerzy wyrażają swoją ogromną ochotę do wejścia w koalicję z nami. Niestety jest taka próba zahamowania przez liderów wyłącznie. Tych głównych w Warszawie. Czują, że grunt się im usuwa pod nogami – dodał premier.

PMM: Już się tworzy koalicja, być może się utworzy na Dolnym Śląsku, ale oczywiście zostawmy sobie jeszcze chwilę czasu, bo to są normalne negocjacje polityczne

– Już się tworzy jedna koalicja, być może się utworzy na Dolnym Śląsku, ale oczywiście zostawmy sobie jeszcze chwilę czasu, bo to są normalne negocjacje polityczne. Mam nadzieję, że dojdzie tam do porozumienia. Zobaczymy, niczego się nie da przesądzić. W innych województwach jest też to sprawa otwarta, ale toczą się na zapleczu rozmowy polityczne, zresztą z różnymi partnerami – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Katarzyną Gójską w programie „W punkt” telewizji Republika.

PMM: Niemcy wykupili w czasach PO-PSL i wcześniejszych główne polskie media

– W Polsce Niemcy wykupili w czasach PO-PSL i we wcześniejszych czasach główne polskie media – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z TV Republika.

PMM: Dzisiaj media są w rękach zagranicznych. Są w bardzo dużym stopniu w rękach niemieckich. Te niemieckie media uaktywniły się w czasie kampanii

– To skutek dziecięcej choroby III RP, gdzie wielu osobom wmawiano, że kapitał nie ma narodowości, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem mediów. Media zostały wyprzedane. Ogromnie dużo straciliśmy na tym, ponieważ oczywiście że i miękka siła, czyli soft power, i twarda siła jest realizowane poprzez media. Dzisiaj media są w rękach zagranicznych. Są w bardzo dużym stopniu w rękach niemieckich, też trzeba w ten sposób powiedzieć, i te niemieckie media bardzo się zaktywizowały, uaktywniły w czasie tej kampanii samorządowej – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z TV Republika.

PMM: Mamy wielkie zwycięstwo, ponieważ Polacy mają taką znakomitą zdolność do patrzenia na świat ponad tą propagandą, która bardzo często się sączy z mediów mainstreamowych

– Mamy wielkie zwycięstwo, ponieważ Polacy mają taką znakomitą zdolność do patrzenia na świat ponad tą propagandą, która bardzo często się sączy z mediów mainstreamowych, które zresztą cały czas bardzo mocno dominują na scenie medialnej w Polsce. Bardzo wiele z nich należy do podmiotów zagranicznych – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Katarzyną Gójską w programie „W punkt” telewizji Republika.

Sienkiewicz o SOP: PiS nie tylko zniszczył tę formację, ale właściwie zmusił do odejścia najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Na ich miejsce przyszło coś, czego nie waham się nazwać paradą pajaców

– To była formacja, w której pracowali ludzie, którzy wiedzą co robią. Profesjonaliści szkoleni od lat. PiS nie tylko zniszczył tę formację, ale właściwie zmusił do odejścia najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Na ich miejsce przyszło coś, czego nie waham się nazwać paradą pajaców. Wczoraj mieliśmy tego najlepszy dowód. To, co wczoraj zaprezentował szef SOP-u, było żenujące w każdym względzie – mówił Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.

Czaputowicz: W pełni popie‎ram wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego

– Rolą MSZ w postępowaniu przed TK nie jest proponowanie konkretnego rozstrzygnięcia, ale przedstawienie informacji, które mogą ułatwić takie rozstrzygniecie Trybunałowi Konstytucyjnemu. Stanowisko MSZ ma więc charakter informacyjny i ekspercki. Dokument nie zawiera konkluzji ani wniosków, jakie sugerują niektóre media. Dokument nie kwestionuje w szczególności dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego i nie polemizuje z tezami zawartymi w tym wniosku – napisał Jacek Czaputowicz w oświadczeniu.

„W pełni popie‎ram wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego. Polski Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo oceniać konstytucyjność poszczególnych elementów traktatów europejskich i ich stosowania w praktyce. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że stanowisko MSZ w tej sprawie przedstawia jedynie stan orzecznictwa polskiego i europejskiego w podobnych sprawach. Nie ma wobec tego żadnych podstaw, by traktować je jako podważające podstawy wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego”

PMM: TK ma pełne prawo do oceny wszystkich możliwych elementów traktatu o funkcjonowaniu UE

Niektórzy próbują interpretować wypowiedź, pismo skierowane przez ministra spraw zagranicznych pana Jacka Czaputowicza, w którym odnosi się do sprawy wniosku Prokuratora Generalnego z 23 sierpnia jako coś, co jest jak gdyby niespójne z sugestią Prokuratora Generalnego. Chcę zapewnić i pan minister spraw zagranicznych wydał stosowne oświadczenie, że jesteśmy absolutnie zgodni co do tego, że Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo do oceny wszystkich elementów traktatu o funkcjonowaniu UE. Jest to absolutnie normalna praktyka, występująca we wszystkich krajach UE” – mówił w Dąbrowie Górniczej premier Mateusz Morawiecki.

300polityka.pl