9.

 

Stan gry. 23.10.2018

— LUBNAUER O 10 SEJMIKÓW DLA KO, DWORCZYK O ATAKACH NA PREMIERA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/10/23/

— OKO PISZE, ŻE PIS MOŻE RZĄDZIĆ W 7 SEJMIKACH:“Wbrew pierwszym doniesieniom, że PiS nie ma szans na rządy w więcej niż dwóch województwach, partia Kaczyńskiego może starać się przejąć władzę w aż siedmiu sejmikach, w tym łódzkim i dolnośląskim!”.

— PIS PRZEJMIE WIĘKSZOŚĆ SEJMIKÓW WOJEWÓDZKICH, PSL ŻEGNA SIĘ Z WŁADZĄ – GAZETA.PL: “Wyniki wyborów. Choć PKW wciąż nie podała oficjalnych wyników, jednak znamy wyniki cząstkowe z większości komisji wyborczych. Według nich, PiS może przejąć większość sejmików wojewódzkich”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24079841,prawo-i-sprawiedliwosc-przejmie-wiekszosc-sejmikow-wojewodzkich.html

— GW O KLINCZU W SEJMIKU ZACH-POM: “Jeśli się potwierdzą, może powstać niemal bokserski klincz: ewentualna (prawdopodobna) koalicja PiS – Bezpartyjni Samorządowcy będzie mieć połowę głosów w 30-osobowym sejmiku, a druga połowa przypadnie KO, PSL i SLD. To, kto weźmie samorządową władzę w regionie, będzie zależeć wtedy od postawy jedynego radnego z SLD (w kończącej się kadencji Sojusz flirtował z PiS) i od czwórki radnych Bezpartyjnych”.
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24079199,wybory-samorzadowe-bedzie-pat-w-zachodniopomorskim-sejmiku.html

— TRZASKOWSKI WCHODZI DO PIERWSZEJ LIGI, MOŻE MYŚLEĆ O TYM, BY STAĆ SIĘ NR 1 W PLATFORMIE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Gdyby Trzaskowski wymęczył zwycięstwo w II turze, jego wygrana nie byłaby aż tak spektakularnym sukcesem, jakim jest dzisiaj. W efekcie Trzaskowski wchodzi do absolutnie pierwszej ligi polskiej polityki. Staje się osobą numer dwa w Platformie Obywatelskiej i może myśleć o tym, by stać się kiedyś osobą numer jeden”.
https://www.rp.pl/Wybory-samorzadowe/181029830-Szuldrzynski-Trzaskowski-wchodzi-do-politycznej-pierwszej-ligi.html

— JEST TAKI KRAJ, KTÓRY NIE MA LEWICY – ADAM LESZCZYŃSKI W OKU: “Klęska. Porażka. Katastrofa. Bardzo zły wynik w wyborach samorządowych lewica w części zawdzięcza podziałom, w części lękowi przed PiS, w części – przesunięciu całego elektoratu na prawo. Ale bez dziesięciu procent lewicowych wyborców opozycji będzie bardzo trudno odsunąć PiS od władzy”.

— TEN WYNIK TO OSTRZEŻENIE DLA LEWICY I CENTRUM I DOBRA DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA DLA PRAWICY – DALEJ LESZCZYŃSKI: “Poza powodami taktycznymi za zły wynik lewicy odpowiadają strukturalne zmiany w elektoracie. Młodsi wyborcy niechętnie głosują na lewicę; starsi, jeśli wierzyć exit poll przeprowadzonemu w trakcie wyborów samorządowych przez IPSOS, nie głosują na nią w ogóle. W grupie wiekowej 18-29 SLD, Zieloni i Razem dostały w sumie osiem punktów procentowych, łącznie mniej niż Kukiz’15 (13,6 proc.). Młodzi zresztą nie wygrywają wyborów: najmłodsze roczniki są względnie nieliczne, rzadko też chodzą głosować. Ten wynik to potężne ostrzeżenie dla lewicy i centrum na przyszłość i dobra długoterminowa prognoza dla prawicy (PiS wygrywa z KO także w tej grupie wiekowej)”.

— KOALICJA OBYWATELSKA SAMA NIE DA RADY – KONKLUZJA LESZCZYŃSKIEGO: “Wyborców lewicowych jest dziś w Polsce 10, może 15 proc. Jeśli zagłosują na jedno ugrupowanie – dowolne –  PiS nie będzie miał szans na samodzielną większość w wyborach parlamentarnych, a to od nich zależy przyszłość demokracji w Polsce. Partia rządząca utrzymuje na razie komfortową przewagę nad Koalicją Obywatelską. Nic nie wskazuje, aby mogła ona samodzielnie odsunąć PiS od władzy”.
https://oko.press/jest-taki-kraj-ktory-nie-ma-lewicy/

— NIE BYŁO KAMPANII TYLKO MORDERCZA AKTYWNOŚĆ MORAWIECKIEGO – KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI W ROZMOWIE Z ŁUKASZEM PAWŁOWSKIM W KL: “Nie było prawdziwej kampanii, była tylko mordercza aktywność premiera Morawieckiego, duża aktywność prezesa Kaczyńskiego i ciężka praca Patryka Jakiego w Warszawie. Nic poza tym. Diagnoza, ułożenie strategii i trzymanie się jej do końca. Tak rozumianej kampanii nie prowadził ani PiS, ani Platforma. To były jakieś ruchy od ściany do ściany – w przypadku PiS-u oparte na aktywności premiera Morawieckiego, który został „zajechany”.

— ŁAPIŃSKI O POLITYCZNEJ OLIMPIADZIE: “Polityczna olimpiada, rozpisana raz na cztery lata, czyli wybory parlamentarne. Wszystko co robi sportowiec – mistrzostwa Europy, świata, mityngi – wszystko organizuje pod olimpiadę, bo ją musi wygrać. Polityczna olimpiada jest w 2019 roku i wszystkie rzeczy, które robi PiS przedtem, nie powinny być walką o życie, tylko elementem przygotowania. Nie ma większego znaczenia dla PiS-u, w ilu sejmikach wygra, tylko w ilu będzie rządzić, czy to samodzielnie, czy w jakiejś koalicji. Wtedy to będzie miało znaczenie, czy mówiąc kolokwialnie, ma się 5, 7 czy 14 sejmików. Wybory samorządowe są ważne, ale nie najważniejsze. Dają możliwość poszerzenia władzy, sprawdzenia, jak działa machina wyborcza partii, jak funkcjonują struktury, jak angażują się poszczególni szefowie struktur. Jeśli chodzi jednak o skalę ważności, to nie są tak ważne jak parlamentarne”.

— MORAWIECKI URATOWAŁ PIS-OWI TĘ KAMPANIĘ – DALEJ ŁAPIŃSKI W KL: “Premier Mateusz Morawiecki swoją ciężką pracą i aktywnością uratował PiS-owi tę kampanię. Gdzieś czytałem, że odbył 170 spotkań wyborczych, a przecież musiał jeszcze wykonywać obowiązki premiera, być na posiedzeniach Rady Ministrów, brać udział w szczytach unijnych itd. Proszę zobaczyć, jak mocnego i jednoznacznego wsparcia udzielił premierów prezes Kaczyński przy sprawie „taśm”.

— ELEKTORAT PIS ZAAKCEPTOWAŁ MORAWIECKIEGO – DALEJ ŁAPIŃSKI W KL: “Nie wtedy jednak, kiedy wciąż dany polityk jest skuteczny i potrzebny. Poza tym do premiera nie można mieć żadnych pretensji. Jest lojalny, pracowity, a jeszcze stał się celem ataku drugiej strony. To go uwiarygadnia. Wiadomo, że jest „nasz”. Elektorat Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował Mateusza Morawickiego w roli premiera i stanął za nim murem. Ludzie głosujący na PiS mówią o nim: „nasz premier”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/10/23/krzysztof-lapinski-wywiad-wybory-samorzodowe-pis/

— CZY PIS UDERZY W MEDIA – LUDWIK DORN w GW: “Jakie jest możliwe drugie rozwiązanie? Od dawna suflują je redaktorzy pisowskich plujek – to uderzenie we wrogie „dobrej zmianie” media, czyli nowa ustawa medialna zwana przez PiS „dekoncentracyjną”. Jeden z niezawodnych braci Karnowskich przyczyny porażki upatruje w tym, „że pełna mobilizacja opozycji i jej mediów jest w stanie znacząco zbić poparcie dla PiS, i to w ostatnim, kluczowym okresie kampanii”. A drugi brat dopowiada: „Machina narracyjno-propagandowa III RP odzyskała siłę. Potężną siłę, zdolną narzucać totalny przekaz, organizować dowolne prowokacje i nagonki. Czy dziś można coś jeszcze zmienić? Na pewno, jeśli się nie spróbuje, będzie źle”. Co zatem zrobi PiS? Co nas czeka? Albo otwarcie kolejnego frontu, albo brak decyzji, który też jest decyzją, na ogół złą”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24079183,dylemat-wladzy-po-wyborach-odpuscic-czy-spacyfikowac-media.html

— PYRRUSOWE ZWYCIĘSTWO NIEPOKOI WŁADZE PIS – Agata Kondzińska na jedynce GW: “– Jest obawa, że wyniki wyborów samorządowych mogą się powtórzyć w sejmowych – mówi mi na koniec doradca Kaczyńskiego. – Jeśli znowu wszyscy zjednoczą się przeciw PiS, to wygramy, ale władzy nie zdobędziemy. Musimy zacząć się wyciszać, zamykać fronty. Ale przyznam, że nasz obóz jest w tej sprawie podzielony”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24079321,pyrrusowe-zwyciestwo-niepokoi-wladze-pis-rozliczenia-po-drugiej.html

— KATARZYNA KOLENDA- ZALESKA: JAKIE ARMATY WYTOCZĄ PO TEJ KLĘSCE? – pisze w GW: “Wszystko to pokazuje, że perfekcyjne do tej pory kampanijne umiejętności PiS-u wyraźnie szwankowały. Przeszarżowali. Zwłaszcza Patryk Jaki przeszarżował. A już końcówka kampanii była totalną katastrofą. Spot o uchodźcach i haniebne odwołania do powstania warszawskiego pogrążyły i kandydata, i PiS. Nawet w kampanii są granice i świętości, których szarganie ma wysoką cenę. To z jednej strony pozytywna wiadomość. Z drugiej rządzący do walki o utrzymanie władzy będą musieli wytoczyć inne, potężniejsze armaty. Strach pomyśleć, jak daleko będą się chcieli posunąć”.
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,24076247,wybory-samorzadowe-kto-wygral-wybory-na-prezydentow-i-burmistrzow.html

— CIEKAWOSTKA – NIEZALEŻNY KANDYDAT POPIERANY PRZEZ PIS W TOMASZOWIE – MARCIN WITKO, KTÓREGO SPOIT W STYLU HOUSE OF CARDS POKAZYWALIŚMY W SG, WYGRAŁ W 1 TURZE Z 65%.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24079841,prawo-i-sprawiedliwosc-przejmie-wiekszosc-sejmikow-wojewodzkich.html

— 13 LAT TEMU w II turze wyborów prezydenckich Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska, uzyskując 54,04% głosów.

— URODZINY: Joanna Staręga-Piasek, Magdalena Jethon, Mikołaj Dowgielewicz, Marcin Meller (kończy 50), Jerzy Kozdroń, Tomasz Tywonek.

300polityka.pl