B. Sienkiewicz, 26.10.2018

 

— CZARZASTY CHWALI BIEDRONIA, BIEDROŃ O NOWEJ POLITYCE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/10/26/

— FREKWENCJA WPŁYNĘŁA NIE TYLKO NA SUKCES TRZASKOWSKIEGO, ALE PRZEDE WSZYSTKIM POMOGŁA PIS WYGRAĆ WYBORY – Jakub Szymczak w Oku: “Tym razem politycy PiS mówią prawdę – partia rzeczywiście zdobyła największą liczbę głosów w historii wyborów do sejmików wojewódzkich. Co więcej, poprawiła swój wynik z 2014 roku o ponad 2 miliony głosów. Jedną z przyczyn jest większa o ponad 7 punktów procentowych frekwencja, która wyniosła prawie 55 proc. Jak widać, największa w historii wyborów samorządowych mobilizacja wyborców pomogła nie tylko w imponującym stylu wygrać wybory na prezydenta Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, ale wpłynęła również na dobry wynik PiS”.
https://oko.press/rekordowe-53-mln-glosow-na-pis-kaczynski-nakrecil-frekwencje-dyscyplina-wieksza-niz-w-po-i-n/

— NOWE PSL ODPORNE NA MIŁOŚĆ PIS – Agata Kondzińska i Iwona Szpala w GW: “Ile ugra PSL – nie wiadomo. Poza mikrofonem politycy PO mają żal do ludowców, że nie umieli rozhuśtać nastrojów w terenie. – Nie chcieli być twardym anty-PiS-em, choć im to doradzaliśmy. Jaka była ich kampania? Pokazuje to wynik– niecałe 13 proc. W porównaniu do tego, co mieli, dostali zwyczajnie łomot od PiS – mówi ważny polityk PO. Ale PSL ma odpowiedź: bez ludowców obóz Kaczyńskiego miałby 40 proc. poparcia. Dariusz Klimczak, wiceszef PSL: – Jesteśmy odporni na miłość, którą nagle obdarzył nas PiS. Pluli na nas, kłamali, szkalowali, atakowali, tego „nowe PSL” nie zapomina”. http://wyborcza.pl/7,75398,24092952,z-politycznymi-terrorystami-sie-nie-negocjuje-psl-odporne.html

— PIS WYGRAŁ, ALE MA POWODY DO ZMARTWIEŃ – Michał Szułdrzyński w RZ: “Przed PiS dwa trudne boje wyborcze, a jego zdolności do zdobywania nowych wyborców mogą być już ograniczone. PiS popełnił sporo błędów w kampanii, mobilizując bardziej swoich przeciwników niż zwolenników, a to za sprawą coraz radykalniejszego przekazu. Świadczą o tym wyniki w dużych miastach. By być spokojnym o wygraną w przyszłym roku, PiS musiałby całkiem zmienić retorykę, pytanie jednak, czy go na to dzisiaj stać”.
https://www.rp.pl/Wybory-samorzadowe/181029500-PiS-wygral-Ale-ma-powody-do-zmartwien.html

— SYLWESTER RUSZKIEWICZ W WP O ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SPOT PIS O UCHODŹCACH: “Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, pomysłodawcami spotu wyborczego o uchodźcach są ludzie związani z firmą Solvere – tą, samą, która ma na swoim koncie kampanię Sprawiedliwe Sądy. To właśnie spot o imigrantach miał przyczynić się do słabszego wyniku wyborczego PiS. (…) Informację o udziale tych osób potwierdziliśmy w źródłach związanych z kierownictwem PiS. A także w rozmowach z osobami z Kancelarii Premiera. Oni również uważają, że spot był największym błędem tej kampanii.– Kierownictwo PiS uważa, że przez ten spot partia straciła władzę w 2-3 sejmikach. I dostała o kilka procent mniej w skali całego kraju. Jednak najbardziej bolesna była porażka Patryka Jakiego w pierwszej turze. To była pokazowa kampania, wszyscy w PiS byli przekonani, że Jaki wejdzie do drugiej tury. Spot zmobilizował mieszkańców Warszawy, żeby zagłosować na Rafała Trzaskowskiego – mówi nam nasz informator, członek sztabu wyborczego PiS”.
https://wiadomosci.wp.pl/ujawniamy-to-byli-wlasciciele-firmy-solvere-stali-za-spotem-pis-o-uchodzcach-6309824215619713a

— TOMASZ PIETRYGA O LOCIE MANEWRUJĄCYM PIS WS SĘDZIÓW: “Jeżeli PiS stworzy teraz, wypełniając decyzję TSUE, taką prawną ścieżkę powrotu, to sędziowie staną nagle przed poważnym dylematem. Jednak ich dotychczasowa postawa wskazuje na to, że raczej na tę ścieżkę nie wejdą, utrzymując, że sama decyzja TSUE w ich sprawie wystarczy do powrotu. W ten sposób powstanie kolejny węzeł w nierozwiązywalnym konflikcie prawnym. Ale też doskonałe alibi dla obozu władzy, że przygotował rozwiązania umożliwiające powrót sędziów, tylko że oni nie chcą z nich skorzystać”.
https://www.rp.pl/Opinie/310259903-PiS-u-lot-manewrujacy—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— SIENKIEWICZ: PAŃSTWO OBUMRZE, ZASTĄPI JE PARTIA. A POTEM JEST BARBARZYŃSTWO – w rozmowie z Michałem Sutowskim w Krytyce Politycznej: “ PiS to jest wielki dinozaur – nie zbudujemy równie wielkiego i szkoda na to czasu. Nie ma powrotu do tego, co było. Zwycięstwo to zdolność sprytnych ssaków do kooperacji i odebrania społecznego terenu dinozaurowi. Bierzmy przykład z ewolucji. To się sprawdziło…”

— SIENKIEWICZ NAMAWIA LIBERALNĄ OPOZYCJĘ, ŻEBY NIE PIĘTNOWAŁA WYBORCÓW: “Fakt, uważam, że lżenie wyborców to najgorsza możliwa droga w demokracji. Zwycięstwo PiS nastąpiło dzięki przejęciu centrum. A skoro to o centrum toczy się gra, a nie o prawicowe skrzydła, to trzeba znaleźć z ludźmi wspólny język. Na pewno nie polega on na piętnowaniu ich za popełnienie błędów, trzeba raczej uznać racje stojące za nimi w 2015 roku i zaproponować na nie lepszą opowieść, to dość oczywiste…”

— SIENKIEWICZ PRZESTRZEGA PRZED DEMONTAŻEM WŁADZY PAŃSTWA DO OPŁOTKÓW: “To akurat recepta na zwiększenie i tak dużych nierówności regionalnych, a do tego uruchomienie populistycznej logiki przed każdymi wyborami samorządowymi – kandydaci będą się ścigać w ofertach na obniżkę podatków. Jednak bardziej niepokoją mnie pomysły, żeby ograniczyć władzę państwa do opłotków stolicy – bo to właśnie oznacza propozycja zlikwidowania urzędu wojewody. Horrendum na tle obecnych trendów światowych. Powiedziałbym, że mamy do czynienia nie tyle z kryzysem liberalizmu, ile władzy i państwa, które były liberalne od czasu powojnia. Czy mieliśmy do czynienia z chadekami, czy socjaldemokratami u władzy, zwrot dokonany w zachodniej Europie po wojnie był bardzo podobny. I to na nim zbudowano nieprawdopodobny rozkwit Europie i pokój na dwa pokolenia”.

— PAŃSTWO W ATROFII ZASTĘPOWANE JEST NAGĄ SIŁĄ POLITYCZNĄ – MÓWI SIENKIEWICZ SUTOWSKIEMU: “Oczywiście, obumieranie państwa w Polsce to jest proces, który wcześniej nam nie przeszkadzał, bo mieliśmy świetną koniunkturę gospodarczą i geopolityczną. Teraz zaś to państwo w atrofii zastępowane jest nagą siłą polityczną, gdzie partia udaje państwo”.

— CO SIENKIEWICZ NA TYDZIEŃ PRZED WYBORAMI MÓWIŁ SUTOWSKIEMU O WYNIKU WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH: “Można więc powiedzieć, że jak się PiS przesunie na 3–4 sejmiki, to wzięli tylko tę właśnie premię. Ale co, jak się przesuną na 8? To będzie znaczyło, że po 3 latach tej wojny nie powstrzymano pochodu PiS przez instytucje i to te, które są najbliżej Polaków. Także to będzie ostateczny sprawdzian skuteczności polityki opozycji, kolejnego nie będzie. I to niezależnie, że wielkie miasta będą dla PiS nieosiągalne”.

— STOŁECZNA WYTYKA TRZASKOWSKIEMU, ŻE MÓWI O SKRZE INACZEJ NIŻ W KAMPANII: “Miasto samo tego nie udźwignie – tak o budowie nowego stadionu Skry mówi „Stołecznej” Rafał Trzaskowski, świeżo wybrany na prezydenta Warszawy. Co innego mówił o tej inwestycji w kampanii”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24092588,zwijanie-sztandarow-trzaskowski-mowi-o-obiecywanej-inwestycji.html

— WŁADYSŁAW FRASYNIUK O BEZPARTYJNYCH SAMORZĄDOWCACH – MENTALNOŚĆ KACYKÓW – mówi w rozmowie z Jackiem Harłukowiczem: “To nic innego, jak mentalność lokalnych kacyków, odwzorowująca myślenie kacyków krajowych. Czas powiedzieć głośno: ktoś ponosi za to odpowiedzialność”.

— ZDANIEM FRASYNIUKA ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA EWENTUALNE PRZEJĘCIE SEJMIKU DOLNEGO ŚLĄSKA SPOCZYWA NA SCHETYNIE: “Grzegorz Schetyna. To przecież on osobiście poniósł porażkę, nie tylko w swoim własnym regionie, ale i w mateczniku Platformy Obywatelskiej. A zrobił to właśnie przez zajmowanie się własnymi partykularnymi interesami. W polityce jest taka zasada, że nie ma rzeczy, których nie dałoby się spieprzyć. I przewodniczący Platformy jest tego przykładem. (…) Gdyby Schetyna dołączył Platformę do koalicji Dutkiewicza, gdyby wystawili wspólną listę sejmikową, toby wyborów na Dolnym Śląsku nie przegrał. Mam nadzieję, że ktoś mądry pokusi się kiedyś o analizę i wyliczy, ile mandatów straciły siły prodemokratyczne w sejmiku w wyniku ambicji przewodniczącego PO, który z osobistej niechęci nie zgodził się nawet na start z jego list Rafała Dutkiewicza. Ewentualne zdobyte przez niego głosy na pewno dałyby Platformie kolejny mandat. Ale uznał, że to mu do niczego niepotrzebne. Dramat”.

— SCHETYNA NIE WZBUDZA ZAUFANIA – DALEJ FRASYNIUK U HARŁUKOWICZA: “Przy tak ogromnym negatywnym elektoracie, jaki ma Grzegorz Schetyna, nie ma takich pieniędzy, które pozwoliłyby mu wygrywać. I jeśli chce trwać, to powinien choć uczyć się od prezesa Kaczyńskiego, że na czas wyborów musi się chować. Wybory potrzebują lidera, który wzbudza zaufanie. Schetyna nie wzbudza. Za kilka miesięcy czeka go kolejny sprawdzian – wybory do Parlamentu Europejskiego. Nasza strona musi wystawić w nich wspólną, proeuropejską listę ludzi, którzy zapobiegną wyprowadzeniu Polski z UE. A potem, dalej razem, odbiorą PiS-owi władzę nad Polską. I tak jak mówiłem, że w polityce nie ma rzeczy, której nie dałoby się spieprzyć, tak nie ma też takiej, której nie dałoby się poprawić”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24092916,frasyniuk-komentuje-wyniki-wyborow-grzegorz-schetyna-przegral.html

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI W ZAUWAŻA ROLĘ SCHETYNY: “Zamiast tego są spektakularne zwycięstwa w największych miastach (więcej wygranych w pierwszych rundach niż cztery lata temu) i obrona pozycji w większości Polski przed partią rządzącą, która rzuciła wszystkie siły, w tym media publiczne, cały rząd i obiecywała cuda wszystkim. To nie była równa walka, a jednak Koalicja Obywatelska i PSL razem wygrywają z PiS. Warto więc przynajmniej zauważyć obok Trzaskowskiego, Zdanowskiej, Jaśkowiaka i innych, także odpowiedzialnego za całość Schetynę”.

 SIERAKOWSKI ODBIJA ARGUMENTY O BRAKU CHARYZMY SCHETYNY: “A co ze słynnym brakiem charyzmy u Schetyny? Przecież bez tego nie pojedziesz w polityce. Prawda jest taka, że nic tak dobrze nie robi na charyzmę jak procenty wyborcze. Masz sukces, to masz charyzmę, a nie odwrotnie. Charyzmy nie miał Miller, a jak zaczął zwyciężać zaczęto do niego mówić „kanclerz” z podziwem i obawą. Zanim Tusk zaczął wzbudzać powszechne zachwyty, był chłopcem w krótkich spodenkach, leniuchem i autorem książek o urokach Gdańska”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/schetyna-udowodnil-ze-potrafi-wygrywac-opinia/

— TOMASZ SIEMONIAK MÓWI O NOWYM WSKAŹNIKU KTO WYGRAŁ WYBORY – WOJEWÓDZTWO WOJEWÓDZTWU NIE RÓWNE – jak mówi w rozmowie z Łukaszem Rogojszem w gazeta.pl: “Oceniając wyniki wyborów zawsze powtarzam, że należy spojrzeć na jedną rzecz – liczbę ludności regionów, w których współrządzić będziemy my, a w których władzę zdobyło PiS. W naszym przypadku chodzi aż o 23 mln ludzi. Widzimy więc jak na dłoni, że województwo województwu nierówne. Rozliczając wynik Koalicji Obywatelskiej musimy też pamiętać o sondażach, które jeszcze kilka tygodni przed pierwszą turą pokazywały, że od PiS dzieli nas ogromy dystans. Po wyborach okazało się, że tak naprawdę to tylko sześć punktów procentowych. PiS zostało bardzo wyraźnie zatrzymane”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24091525,wyniki-wyborow-samorzadowych-siemoniak-o-wyniku-wyborow-pis.html#s=BoxOpLink

— MICHAŁ KARNOWSKI BRONI KURSKIEGO – CHODZI O ZREZYGNOWANIE Z PODMIOTOWOŚCI: “W całej operacji GW nie chodzi wcale o prezesa Kurskiego. Chodzi o to, by nowy nominat przyniósł rezygnację TVP z podmiotowości, by zrezygnował z samodzielnej budowy agendy, by zaczął budować elitarny przekaz, żegnając się z zarazem z oddziaływaniem na duże grupy społeczne. W efekcie, kiedy znowu opozycja zdoła wywołać przesilenie, kiedy zorganizuje kolejny skok napięcia, kiedy będzie blisko wymarzonego „majdanu”, ośrodek medialny zdolny dziś to nazwać i opisać z innej strony, ma już być zniszczony, pozbawiony zdolności zareagowania. Takie kompetencje buduje się długo, niszczy w kilka tygodni”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/418368-komus-bardzo-zalezy-by-prawica-zapomniala-o-puczach

— JACEK KARNOWSKI O JANIE ŚPIEWAKU: “Nie wykluczam, że Jan Śpiewak nie miał takich intencji. Może relatywny brak doświadczenia politycznego podpowiedział mu kuriozalny scenariusz ataku na Jakiego, który był także atakiem na jego własne polityczne fundamenty. Ale stało się: mafia reprywatyzacyjna ma prawo uznać, że wracają dobre czasy. Skoro nawet tej skali przekręty niczego w Warszawie nie zmieniły, to czy jest się czego bać? Być może w tej sytuacji Jan Śpiewak powinien jednak wstrzymać się z pisaniem doktoratu do chwili, gdy komisja weryfikacyjna nie zakończy pracy. Jest okazja, by jednak tej sprawy nie zostawić w tak smutnym stanie. Jest okazja, by pomóc Jakiemu, udowadniając jednocześnie, że intencje towarzyszące tej nieszczęsnej kampanii były naprawdę nieskazitelnie szlachetne”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/418369-czy-jan-spiewak-naprawi-bledy-z-kampanii-i-pomoze-jakiemu

— PIS NIE JEST W ODWROCIE – ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI – w rozmowie z Agnieszką Kublik w GW: “A wracając do wyborów samorządowych, to na pewno wszyscy, którzy by chcieli głosić, że PiS jest w odwrocie, się mylą. Zgoda, osiągnął mniej, niż oczekiwał, ale jest niewątpliwie najsilniejszą partią w Polsce. I trzeba tej prawdzie spojrzeć w oczy. Wybory samorządowe mają taką naturę – i to jest wielki plus samorządności w Polsce – że rozszerzają mapę pluralizmu politycznego. Każda partia może ogłosić, że coś dla niej dobrego się stało. PiS mówi, że wygrał, choć nie tak, jak chciał. Koalicja Obywatelska – że jest najsilniejsza w miastach i wraca do gry. PSL mówi: chcieli nas zabić, ale żyjemy. SLD: no nie jest najlepiej, ale jesteśmy ponad progiem wyborczym. A Kukiz’15: jesteśmy młodą partią na dorobku, też jesteśmy ponad progiem, więc jest dobrze. Taka natura wyborów samorządowych i ja się cieszę, że tak jest. Bo Polska potrzebuje pluralizmu politycznego, a nie monopartii”.

— KWAŚNIEWSKI APELUJE O KOMPROMIS PIS Z BRUKSELĄ: “PiS ma dwie możliwości. Pokazać, że jednak się dogaduje z KE, że nie jest partią antyeuropejską. Albo powiedzieć: „Nie, Bruksela nie będzie nam mówiła, co mamy robić”, i pójść na ostry konflikt. To pójście na ostro to wielkie ryzyko, dlatego że wybory do PE będą de facto oznaczać głosowanie albo za proeuropejskimi siłami, albo antyeuropejskimi. Gdyby do tego doszło, PiS już piątych z rzędu wyborów nie wygra. Ta druga opcja, twarda gra z Brukselą, byłaby opozycji bardziej na rękę, chociaż dla Polski fatalna. Więc ja bym wolał i apelowałbym do prezydenta – któremu niech świecą nieenergooszczędne żarówki i niech oświecą te same żarówki liderów PiS – żeby iść na kompromis z KE. Zaakceptować decyzje TSUE, zmienić niezbędne ustawy, przełknąć powrót sędziów Sądu Najwyższego wysłanych na emerytury i prezesurę pani Gersdorf”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24093123,aleksander-kwasniewski-pis-musi-isc-na-kompromis-z-ue.html

— TĘCZOWY PIĄTEK ROZDRAŻNIŁ PRAWICĘ – jedynka GW: “Posłowie, minister edukacji i podlegli jej kuratorzy oświaty oraz o. Tadeusz Rydzyk próbowali zablokować organizację „Tęczowego piątku” w szkołach. Ale i tak w ponad 200 placówkach będą dziś lekcje o tolerancji wobec młodzieży LGBTQI”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24093271,teczowy-piatek-rozdraznil-prawice-jedna-szkola-juz-sie-wycofala.html

— JUSTYNA SUCHECKA O REAKCJI ZALEWSKIEJ NA TĘCZOWY PIĄTEK: “Nauczyciele naprawdę najlepiej wiedzą, czego potrzebują ich uczniowie. Rozmawiają z nimi i ich rodzicami. I nie powinni być straszeni przez ministra oświaty, gdy odpowiadają na ich potrzeby. Pani minister, czasy centralnego sterowania polską oświatą mamy już dawno za sobą! Wierzę, że nauczyciele nie przestraszą się żadnego pohukiwania i będą robić swoje. Nie tylko dlatego, że są tolerancyjni, ale również dlatego, że dobro uczniów jest dla nich najważniejsze”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24093134,zalewska-straszy-nauczycieli-z-powodu-teczowego-piatku-mam.html

— URODZINY: Janusz Palikot, Dorota Drozd, Tomasz Janowski.

300polityka.pl