Stan gry, 09.05.2019

 

 

Borys-Damięcka: W latach 2017-2019 na działania Klubów Gazety Polskiej poza granicami kraju, Senat RP wydał 1,37 mln zł

– Protest, który chcę przedstawić, który od trzech lat zgłaszam na tej komisji [spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą] polega na tym, że finansujemy również Kluby Gazety Polskiej zakładane przez pana Sakiewicza, redaktora naczelnego Gazety Polskiej poza granicami kraju i to są dosyć wysokie sumy. W latach 2017-2019 na działania Klubów Gazety Polskiej poza granicami kraju, Senat RP wydał 1 371 468 zł – mówiła Barbara Borys-Damięcka w Sejmie.

300polityka.pl

 

STAN GRY: Haszczyński: Dla 2% PiS ryzykuje Fort Trump, GW o sennej kampanii Cimoszewicza, Dudek: Sprawa Podleśnej przemawia do tych, którzy boją się narastania pisowskiego autorytaryzmu, Szymański o rosyjskim zagrożeniu cybernetycznym

— KUKIZ NIE POPRZE UE W KONSTYTUCJI, BIELAN O TUSKU, KTÓRY UŻYWAŁ ORGANÓW PAŃSTWA PRZECIWKO KONKURENTOM – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2019/05/09/

— BRONIĆ DOROBKU UNII PRZED FALĄ PROTEKCJONIZMU – KONRAD SZYMAŃSKI: “Kluczowe dla powodzenia gospodarczego UE jest rozwijanie wspólnego rynku. Trzeba dziś także bronić tego dorobku przed falą protekcjonizmu. Polska od początku popiera ambitne działania w budowie wspólnego rynku cyfrowego. W sferze strategicznej Polska popiera rozwój polityki obronnej w porozumieniu z NATO. Zwracamy uwagę na to, że zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa płynąc ze Wschodu i z Południa mają takie samo kluczowe znaczenie dla UE. Widzimy też szanse na europejskie porozumienie w sprawie migracji, jeśli ostatecznie wyłączone zostaną jakiekolwiek formy przymusu relokacyjnego”.

— SZYMAŃSKI O ZAGROŻENIU CYBERNETYCZNYM ZE STRONY ROSJI: “Strategicznie zwracamy uwagę na konieczność głębszej współpracy w sprawach zagrożeń terrorystycznych, cybernetycznych i polityki Rosji w regionie”.
https://wpolityce.pl/polityka/445816-wiceszef-msz-premier-przedstawi-pozytywna-wizje-ue

— NIE BĘDZIE TESTU PRZEDSIĘBIORCY – JADWIGA EMILEWICZ W TEKŚCIE DLA DGP: “Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, by weryfikować autentyczność firm w Polsce”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/597406,emilewicz-test-przedsiebiorcy-opinia.html

— PROF. DUDEK O ZATRZYMANIU PODLEŚNEJ – mówi Grzegorzowi Osieckiemu w DGP: “Z drugiej strony, sprawa pani Podleśnej przemawia do tych, którzy boją się narastania pisowskiego autorytaryzmu. Tylko nie potrafimy ocenić skali tych grup”.

— DUDEK O KLUCZOWYM CZYNNIKU FREKWENCJI: “Frekwencja. Im będzie wyższa, tym Kaczyński ma większe szanse na zwycięstwo. Dlatego prezes jeździ po mniejszych ośrodkach. Jego przekaz, ale też przekaz wspierających PiS mediów do Polski B jest taki: „Wiemy, że te wybory nie są dla was ważne, ale idźcie i głosujcie, bo będzie katastrofa i stracimy władzę”. PiS boi się zmiany psychologicznego nastawienia, że jeśli te wybory przegra, to może tak się stać także jesienią. Poza tym kontekstem wyborczy wynik nie jest ważny dla obozu rządowego, bo czy pojedzie do Brukseli 22 posłów z PiS, a 20 z Koalicji, czy odwrotnie, to nie ma znaczenia. Ważne jest, że ten, kto będzie miał jednego czy dwóch posłów więcej, ogłosi, że wygrał. W istocie to prawybory parlamentarne, to jest realna stawka. Gdyby wybory europejskie były na końcu wyborczego maratonu, to zapewniam, że aktywność najważniejszych polityków nawet w połowie nie byłaby taka duża”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/597417,prof-dudek-kampania-podlesna-jazdzewski-wyniki-wybory-europejski.html

— PIS IGRA Z FORTEM TRUMP – JEDYNKA RZ: “Walcząc o głosy prawicy w wyborach do PE, PiS może narazić relacje polsko-amerykańskie. To tym ważniejsze słowa, że Polska jest na ostatniej prostej negocjacji w sprawie wzmocnienia obecności wojskowej USA w naszym kraju. W czerwcu będzie o tym rozmawiał z Donaldem Trumpem Andrzej Duda. Kiedy 15 kwietnia „Rzeczpospolita” ujawniła scenariusz wizyty Trumpa, amerykańskie źródła powiedziały nam, że może z tego nic nie wyjść, jeśli dojdzie do podobnego skandalu jak przy okazji nowelizacji ustawy o IPN w sprawie karania tych, którzy uznają Polaków za współodpowiedzialnych za Holokaust”.
https://www.rp.pl/Dyplomacja/305089900-Prawo-i-Sprawiedliwosc-igra-z-Fortem-Trump.html

— JUST ACT MÓWI PRZEDE WSZYSTKIM O POTRZEBACH OCALONYCH I PAMIĘCI – JERZY HASZCZYŃSKI W KOMENTARZU RZ: “Amerykański JUST Act w odniesieniu do mienia bezspadkowego mówi przede wszystkim o potrzebach ocalonych z Holokaustu i szerzeniu wiedzy o Zagładzie. Wsparcie nielicznych już ocalonych jest moralnie piękne, a finansowo niezauważalne. W edukacyjnym wymiarze zmieszczą się renowacje żydowskich cmentarzy, specjalne lekcje i wykłady, spotkania, badania naukowe, pisanie i wydawanie książek. Sporo się w tych sprawach dzieje, choćby odnawianie Cmentarza Żydowskiego przy Okopowej w Warszawie, na które budżet państwa przeznaczył 100 mln zł. Powinno się dziać jeszcze więcej, przynosząc przy okazji korzyść Polsce. Trudno zrozumieć, dlaczego polskie władze nie nagłaśniają pozytywnych działań, lecz ulegają histerii w sprawie ustawy 447”.

— POLITYCY PIS NAJWYRAŹNIEJ POSTANOWILI WYSADZIĆ FORT TRUMP WALCZĄC Z NACJONALISTYCZNĄ KONFEDERACJĄ O 1 CZY 2% GŁOSÓW – DALEJ HASZCZYŃSKI TRZEBA JAK NAJSZYBCIEJ PORZUCIĆ POMYSŁY USTAWY ANTY-447: “Politycy PiS najwyraźniej postanowili wysadzić Fort Trump, walcząc z nacjonalistyczną Konfederacją o 1 czy 2 proc. głosów w wyborach na jesieni. Zapewne więcej by zyskali, gdyby na uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny pojawił się prezydent USA, a wraz z nim dziesiątki innych przywódców, co ostatecznie – parę tygodni przed wyborami – pogrzebałoby opowieść o izolacji międzynarodowej kraju wywołanej przez partię Kaczyńskiego. Ale procenty wyborcze to sprawa partii. Sprawą Polski jest umocnienie sojuszu militarnego z Ameryką. Trzeba jak najszybciej porzucić pomysły ustawy anty-447″.
https://www.rp.pl/Komentarze/305089898-Haszczynski-Wysadzanie–Fortu-Trump.html

— USA TŁUMACZĄ SIĘ Z USTAWY 447 – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Wizyta Carra może być wyrazem zaniepokojenia amerykańskiej administracji tym, że sprawa ustawy 447 (tzw. JUST Act), przyjętej przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 2017 r., może mieć wpływ na przebieg kampanii wyborczej w Polsce oraz stan relacji polsko-amerykańskich. Ustawa wzywa Departament Stanu do działań w państwach europejskich na rzecz zwrócenia niesprawiedliwie utraconej przez ofiary Holocaustu własności i przedstawienia sprawozdania w tej sprawie w listopadzie 2019 r.”
http://wyborcza.pl/7,75398,24764926,usa-tlumacza-sie-w-warszawie-z-ustawy-447-chodzi-o-mienie-ofiar.html

— BELKA BŁYSZCZY A CIMOSZEWICZ NIE POTRAFI WYKRZESAĆ EMOCJI, SENNA KAMPANIA – MICHAŁ WOJTCZUK w Gazecie Stołecznej: “Ma znane nazwisko – odpowiadają działacze warszawskiej Platformy na pytanie o atuty kampanii wyborczej Włodzimierza Cimoszewicza, byłego premiera, który jest liderem warszawskiej listy Koalicji Europejskiej. A potem milkną. Bo nie ma o czym więcej mówić. Czy samo nazwisko wystarczy? Kampania Cimoszewicza mocno kontrastuje z kampanią innego byłego premiera – Marka Belki, który jest jedynką Koalicji Europejskiej w okręgu łódzkim”.

— Z FACEBOOKA NIE DOWIEMY SIĘ NAWET GDZIE PLANUJE SPOTKANIA WYBORCZE – DALEJ WOJTCZUK O CIMOSZEWICZU: “Z Facebooka Włodzimierza Cimoszewicza nie dowiemy się nawet, gdzie w najbliższym czasie odbędzie się jego spotkanie wyborcze. Najświeższy wpis jest sprzed doby. Były premier zamieścił dwa zdjęcia i pozbawiony emocji wpis: „Dziękuję Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych za liczne przybycie i ciekawą dyskusję”. Konta na Twitterze nie ma. Nie angażuje się w bieżące aktywności polityczne, nie pojawił się np. wczoraj na konferencji, na której Włodzimierz Czarzasty, lider SLD, wraz z innymi zwolennikami świeckości państwa protestował przeciwko zatrzymaniu przez policję Elżbiety Podleśnej. Wziął za to udział w poniedziałkowej debacie z Fransem Timmermansem i Aleksandrem Kwaśniewskim o przyszłości Unii Europejskiej. W mediach przeszła ona kompletnie bez echa”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24764969,belka-blyszczy-a-cimoszewicz-nie-potrafi-nawet-wykrzesac-emocji.html

— ANDRZEJ GAJCY O KSIĄŻCE O MORAWIECKIM – pisze w Onecie: “W drugiej książce pt.: „Delfin. Mateusz Morawiecki” autorzy Piotr Gajdziński i Jakub N. Gajdziński – były rzecznik banku, którego prezesem był obecny premier stawiają tezę, że Morawiecki jest jedynym politykiem na prawicy, który zagraża pozycji Jarosława Kaczyńskiego – bo jako długodystansowiec jest cierpliwy. Wbrew pozorom publikacja ta nie jest laurką, lecz klasyczną biografią z jej także ciemniejszymi stronami”.

— ZDANIEM GAJCEGO – KSIĄŻKI NIE ZASZKODZĄ MORAWIECKIEMU: “Czy owe książki zaszkodzą Morawieckiemu i PiS-owi? Śmiem wątpić. Efekt może być wręcz odwrotny, bowiem szef rządu, który nie ma najlepszych notowań wśród „partyjnych dołów” może teraz wiele zyskać. Elektorat „dobrej zmiany” zapewne stanie w jego obronie, co pomoże także samej partii. Ciekawe tylko jak zachowa się prokuratura i sam Morawiecki? W każdym normalnym państwie prawa tak poważne zarzuty powinny zostać gruntownie zbadane, a premier powinien dać im odpór lub podać się do dymisji. Zapewne jednak nic takiego się nie wydarzy, a autorzy będą brylować w mediach opowiadając swoje historie z pogranicza political fiction”.

— FAKT O KSIĄŻKACH O MORAWIECKIM: “Z kolei w części „May, ale nie Theresa, tylko Karol” autorzy stawiają tezę, że Morawiecki jest jedynym politykiem na prawicy, który zagraża pozycji Jarosława Kaczyńskiego – bo jako długodystansowiec jest cierpliwy. Znając układ w PiS, trudno o bardziej szkodliwą dla Morawieckiego tezę…”
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ksiazkami-w-premiera/lb56ydv

— KONFEDERACJA WYGRAŁA PROCES Z TVN: „Wnioskodawcy argumentowali, że materiał w sposób celowy pomijał Konfederację, pokazując przy tym wszystkie komitety wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nawet te, które nie zebrały wymaganej liczby podpisów. Sąd podzielił argumentację Konfederacji, uznając, że materiał »Faktów« był nierzetelny i wprowadzający w błąd” – zaznaczono w komunikacie Konfederacji. W decyzji sądu czytamy, że telewizja TVN musi sprostować nieprawdziwe informacje na antenie swojej stacji w trakcie trwania programu „Fakty” o godzinie 19. W uzasadnieniu wyroku czytamy: „W wyemitowanym materiale podczas wyświetlania logotypów Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Europejskiej, Wiosny, Kukiz’15 i Lewicy Razem skomentowano, że są to największe komitety wyborcze”.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/konfederacja-kontra-tvn-jest-decyzja-sadu-w-zwiazku-z-pozwem-w-trybie-wyborczym/r44p275

— O PRYWATYZACJI USŁUG PUBLICZNYCH PRZEZ PIS – ŁUKASZ PAWŁOWSKI W KULTURZE LIBERALNEJ: “I dokładnie na tym polega istota drugiej fali prywatyzacji, o której pisałem już na łamach „Kultury Liberalnej” – rząd zamiast poprawiać jakość usług publicznych decyduje się na indywidualne transfery pieniężne, a obywatele, zniecierpliwieni pogarszającą się jakością systemów publicznych, kupują potrzebne im usługi na rynku prywatnym. Ostatnie posunięcia rządu z ogłoszeniem tak zwanej „piątki Kaczyńskiego” na czele jedynie te tendencje wzmacniają. Jej zasadniczą część stanowią bowiem właśnie przelewy gotówki z rozszerzeniem programu Rodzina 500+ i trzynastą emeryturą na czele. A jedyny plan poprawy usług publicznych – przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych w całym kraju – traci finansowanie i zostaje zepchnięty na margines”.

— PAWŁOWSKI O FRUSTRACJI KLASY ŚREDNIEJ: “Polska klasa średnia wpada w tę samą pułapkę, w którą wpadają wszystkie klasy średnie: w Stanach, we Francji, w Niemczech czy nawet Skandynawii. Ich pensje najzwyczajniej w świecie nie rosną proporcjonalnie do ich aspiracji i do niezbędnych wydatków, w tym wydatków na usługi społeczne”, mówił w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego”. Dodatkowym źródłem frustracji są, zdaniem Szlendaka, właśnie transfery socjalne. „Klasa średnia czuje, że ponosi koszty tego rodzaju transferów, w zamian nie otrzymując nic. Na jej sytuację mogą wpłynąć wyższe pensje i dostępność powszechnych usług w wysokiej jakości, a nie transfer 500 zł na pierwsze dziecko”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/05/07/pawlowski-druga-fala-prywatyzacji-bunt-klasa-srednia/

— RZĄD MILCZY O BRUDNEJ ROPIE Z ROSJI – ANDRZEJ KUBLIK w GW: “Drugi tydzień Polska nie odbiera z Rosji ropy naftowej z powodu jej zanieczyszczenia. Kryzys może potrwać jeszcze miesiące, a rząd milczy. (…) Co gorsza, problem nie istnieje również dla opozycji. Być może nic w tym dziwnego, bo zachowanie rządu PiS w sprawie wstrzymania dostaw rosyjskiej ropy naftowej wygląda jak kopia polityki „ciepłej wody w kranie” rządu PO-PSL. W Moskwie muszą się tylko cieszyć brakiem zainteresowania Polaków tym skandalem”.
http://wyborcza.pl/7,155290,24764154,polska-bez-ropy-z-rosji-a-rzad-chowa-glowe-w-piasek.html

— URODZINY: Marek Cichocki, Marcin Twaróg, Jerzy Szteliga, Leszek Czarnecki, Marcin Kędryna (kończy 50 lat), Stanisław Pięta, Justyna Orłowska.

 

300polityka.pl