8.

 

LIVE, 

PMM: Nasi przeciwnicy zmarnowali około dwóch budżetów – 290 mld złotych w luce VAT, CIT, szarej strefie i OFE. Ktoś, kto mówi o służbie zdrowie, o 100 mld, niech się uderzy we własną pierś, niech dokona wielkiego rachunku sumienia

Nasi przeciwnicy zmarnowali tak około dwóch budżetów, patrząc na rok 2014 i 2015. To było około 290 mld złotych. Jak policzymy lukę w VAT, lukę w CIT, szarą strefę i OFE, pierwszą transzę OFE, którą oni skonsumowali, bo nie potrafili zarządzać finansami całego państwa, to są to mniej więcej dwa budżety. Więc ktoś, kto mówi o służbie zdrowie, o 100 mld, niech się uderzy we własną pierś, niech dokona wielkiego rachunku sumienia i przystąpi do prawdziwej, szczerej dyskusji, bo my odzyskaliśmy te pieniądze” – mówił w Pułtusku premier Mateusz Morawiecki.

PMM: Przewodniczący PO pomylił się mówiąc o stu miliardach, nie mając pojęcia jak wyglądają negocjacje unijnego budżetu

Nie tylko się pomylił dramatycznie nasz wczorajszy konkurent, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, mówiąc o stu miliardach, nie mając pojęcia o tym, jak wyglądają negocjacje dzisiaj budżetu unijnego na kolejne 7 lat. My jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi tematami, jesteśmy wiodącym państwem, które zrekonstruowało grupę przyjaciół spójności. 15-16 państw będzie dbało, żeby ten budżet był co najmniej tak zasobny jak ten dotychczasowy” – mówił w Pułtusku premier Mateusz Morawiecki.

PMM: Patriotyzm rozumiemy jako szacunek dla wielkiej, polskiej kultury

Patriotyzm rozumiemy jako szacunek dla wielkiej, polskiej kultury. Ta dbałość o polską kulturę będzie nam przyświecać w kolejnych latach, w kolejnych dekadach. Jestem przekonany, że ten patriotyzm, który jest tak coraz bardziej widoczny, a było przecież w latach III RP różnie z tym, że ten patriotyzm będzie nas niósł na skrzydłach ku przyszłości. Patriotyzm, który jest ważny dla 89% Polaków, prawie dla 90% Polaków patriotyzm jest wielką wartością, jest ważny. To wielka radość” – mówił w Pułtusku premier Mateusz Morawiecki.

Kaczyński: Nie ma dzisiaj alternatywy patriotycznej dla tej polityki, którą podjęliśmy, zapowiedzieliśmy i realizujemy

– Jesteśmy na drodze ku temu, by Polska była naprawdę taka, jakiej byśmy chcieli. I to nie jest kwestia jakichś tam wielu dziesięcioleci. To można uzyskać w ciągu kilkunastu lat. To nasza propozycja patriotycznej polityki, postawy, patriotycznego wychowania – stwierdził Jarosław Kaczyński na Pikniku Patriotycznym w Pułtusku. – Nie ma dzisiaj alternatywy patriotycznej dla tej polityki, którą podjęliśmy, zapowiedzieliśmy, realizujemy, dotrzymujemy słowa. Jesteśmy polskimi patriotami – dodał.

Kaczyński: Próbuje się stwierdzić, że Polska ma w związku z II Wojną Światową jakieś zobowiązania finansowe. Otóż tak, są zobowiązania finansowe. Wobec Polski, wobec Polaków

– Próbuje się jeszcze czegoś więcej. Próbuje się stwierdzić, że Polska ma w związku z II Wojną Światową jakieś zobowiązania finansowe. Otóż tak, są zobowiązania finansowe. Wobec Polski, wobec Polaków, a Polska żadnych zobowiązań nie ma. I to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i elementarnej moralności i przyzwoitości. To nam należy zapłacić. To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki miliardów, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, a nie my. My nie jesteśmy nikomu nic winni – stwierdził Jarosław Kaczyński na Pikniku Patriotycznym w Pułtusku.

Kaczyński: Byliśmy pierwszymi, którzy stanęli do walki z bronią w ręku. A próbuje się z nas zrobić sojuszników Hitlera

– Przypisuje nam się niemieckie zbrodnie, rolę w trakcie II wojny światowej dokładnie odwrotną od tej, którą naprawdę odgrywaliśmy. Byliśmy pierwszymi, którzy stanęli do walki z bronią w ręku. A próbuje się z nas zrobić sojuszników Hitlera – stwierdził Jarosław Kaczyński na Pikniku Patriotycznym w Pułtusku.

Kaczyński: Kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę

– Wartości duchowe są niezmiernie ważne. Trzeba tej polskiej tradycji i polskiej duchowości, moralności bronić. A ona jest atakowana. Jest atakowany Kościół w sposób niezwykle wręcz brutalny. A kto spojrzy na polską historię, to wie, że nie ma dziejów narodu polskiego, zarówno w tych czasach, kiedy Polska była silna, wielka, jak i wtedy w tych złych czasach, kiedy w ogóle jej nie było, bez Kościoła. Nie było jej jako państwa, o tym mówię. Powiem coś więcej. Także dzisiaj, kiedy mamy inną sytuację, kiedy bardzo wiele zmieniło się, jeżeli chodzi o poglądy ludzi, także o rolę Kościoła, to w dalszym ciągu Kościół jest jedynym depozytariuszem systemu wartości, który w Polsce jest powszechnie znany. Nawet dla ludzi, którzy są niewierzący. Rola Kościoła, jeżeli są polskimi patriotami, musi być oczywista. Kto podnosi rękę na Kościół, go chce zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę. I powtarzam: jestem człowiekiem wierzącym, praktykującym katolikiem. Ale gdybym np. nim nie był, to mówiłbym to samo, bo to oczywistość. Bo co jest po drugiej stronie? Po drugiej stronie jest urbano-palikotyzm, nihilizm. Dlatego Kościoła trzeba bronić. To także obowiązek patriotyczny – stwierdził Jarosław Kaczyński na Pikniku Patriotycznym w Pułtusku.

Kaczyński: Tylko naiwni ludzie, naiwni jak dzieci, wierzą w dobrych wujków. Nie ma w stosunkach międzynarodowych dobrych wujków

– Niech nikt nie sądzi, że jacyś dobrzy wujkowie coś za nas załatwią. Tylko naiwni ludzie, naiwni jak dzieci, wierzą w dobrych wujków. Nie ma w stosunkach międzynarodowych dobrych wujków. Trzeba po prostu o swoje zabiegać, ale państwo jest emanacją narodu i ten naród musi być wspólnotą. A żeby był wspólnotą, to też nie mogą być to tylko deklaracje. Potrzeba prowadzić politykę, która rzeczywiście tę wspólnotę buduje. Przynajmniej na dwóch płaszczyznach. Polityki społecznej i regionalnej – stwierdził Jarosław Kaczyński na Pikniku Patriotycznym w Pułtusku.

Kaczyński: My wiemy, co trzeba robić, by Polska była silniejsza

– My wiemy, co trzeba robić, by Polska była silniejsza, a każdy patriota chce żeby była silniejsza, dostatniejsza, szczęśliwsza, tzn. Żeby ludzie w Polsce byli szczęśliwi, zadowoleni ze swojego losu, byśmy się liczyli na arenie międzynarodowej, żeby z nami się liczono, żeby nas nie obrażano i żeby nas nie próbowano obrabować – Stwierdził Jarosław Kaczyński na Pikniku Patriotycznym w Pułtusku. Jak dodał:

– Trzeba przede wszystkim budować sprawny aparat państwowy. Mówiąc bardziej ogólnie, sprawne państwo. Musimy mieć sprawną demokrację i musimy mieć sprawne państwo, które dba o nasze interesy. Dba o to, by Polska działająca dzisiaj w pewnych konkretnych okolicznościach, będąca członkiem UE, to dzisiaj wymóg polskiego patriotyzmu, będąca członkiem NATO, to też wymóg polskiego patriotyzmu, żeby ta Polska jednocześnie zachowywała podmiotowość, żeby za nią nie decydowano, żeby mogła załatwiać swoje sprawy w taki sposób, jaki jest właściwy, popierany przez większość społeczeństwa, żebyśmy mogli po prostu robić to, co dobrze Polsce służy, a my tu w Polsce najlepiej wiemy, co dobrze służy naszemu narodowi, naszej ojczyźnie. Oczywiście musimy to robić w pewnych ramach, ale te ramy są wyraźnie określone w traktatach i to musi być przestrzegane. Traktat europejski, o funkcjonowaniu UE to traktaty, które nie odbierają państwom suwerenności. To traktaty, które przekazują pewne elementy tej władzy, którą normalnie dotąd dzierżyły państwa, w inne ręce, ręce organów UE, na które powinniśmy mieć wpływ. Ale to nie oznacza, że tracimy wszystko i to, co jest zastrzeżone dla nas, powinno być twardo pilnowane i to musi być zasada, której przestrzegamy, bronimy, bo to po prostu bezwzględnie potrzebne i dla naszej godności, ale także dla naszych interesów – dodał PJK.

Czarzasty: Rosjanie, Białorusini, Polacy są sobie bliscy. I to jest bliskość prawdziwa. Putin, Łukaszenka, Kaczyński są sobie bliscy i to też jest bliskość prawdziwa

Najważniejsze dobrze żyć z sąsiadami. Putin to nie jest naród rosyjski, Łukaszenko to nie jest naród białoruski, Kaczyński to nie jest naród polski. Władza często nie wyraża pragnień całego narodu. Trzeba o tym pamiętać. Jak się przygotowywałem do dzisiejszego wystąpienia, to zobaczyłem pewną ciekawą spójność. Rosjanie, Białorusini, Polacy są sobie bliscy. I to jest bliskość prawdziwa. Putin, Łukaszenka, Kaczyński są sobie bliscy i to też jest bliskość prawdziwa. W myśleniu, w postrzeganiu świata, w zarządzaniu światem, w robieniu konfliktów, w napuszczaniu jednej grupy na drugą” – mówił na konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku szef SLD Włodzimierz Czarzasty. 

WKK: Nie zgadzamy się na politykę w Kościele, bo chcemy tam słuchać o panu Bogu, a nie o tym na kogo głosować. Ale Kościół to więcej niż hierarchia i proboszczowie. To wspólnota wszystkich i nie ma naszej zgody, naszego przyzwolenia na obrażanie

– Musimy iść z silnym przekazem, wielką wolą zwycięstwa, z wiarą w to, że potrafimy zmieniać Polskę. Ale właśnie z przesłanem niepodyktowanym i niepodszytym nienawiścią, ale serdecznością. Z przesłaniem, które ma zjednoczyć Polaków i przywrócić braterstwo. Tak jak udało się zjednoczyć opozycję, tak uda się zjednoczyć Polskę – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji KE w Białymstoku.

– Nie zgadzamy się na politykę w Kościele, bo chcemy tam słyszeć o panu Bogu, a nie o tym, na kogo mamy głosować. Ale też nie możemy się zgodzić na tych, którzy mówią i obrażają w jakikolwiek sposób całą wspólnotę Kościoła. Hierarchia popełnia swoje błędy, proboszczowie angażując się w politykę źle robią. Ale Kościół to coś więcej niż hierarchia i proboszczowie. To wspólnota wszystkich, Kościoła i nie ma naszej zgody, naszego przyzwolenia na obrażanie i na wykorzystywanie tej wspólnoty i odbieranie jej prawa do mówienia o sprawach najważniejszych, również światopoglądu. Będziemy tego bronić niezależnie jakich wykładów i z kim tych wykładów na sali słuchamy – mówił dalej.

Schetyna: Już nigdy nie pozwolimy na to, by władza przeznaczała 1,3 mld zł na propagandową telewizję, czyli tyle, ile wynoszą roczne koszty chemioterapii w Polsce

– Już nigdy nie pozwolimy na to, by władza przeznaczała 1,3 mld zł na propagandową telewizję, czyli tyle, ile wynoszą roczne koszty chemioterapii w Polsce. Nie pozwolimy na to – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji w Białymstoku.

Schetyna: Nasi rodacy niepełnosprawni nikomu nie przeszkadzają i nikogo nie muszą popierać. Za te haniebne słowa Kaczyńskiego powinni doczekać się przeprosin

To wymaga powtarzania. Nasi rodacy niepełnosprawni nikomu nie przeszkadzają i nikogo nie muszą popierać, jak chce prezes Kaczyński. Naprawdę tak jest. Trzeba ich po prostu szanować. Mają prawo mówić o tym, co jest dla nich problemem. Za te haniebne słowa prezesa Kaczyńskiego powinni doczekać się przeprosin. Ludzie z niepełnosprawnościami są wartością. Są ważni. Każdy człowiek jest ważny, niezależnie od tego, kogo politycznie popiera. Mają trudniej, ale tym bardziej zasługują na szacunek. Potrafią wiele zdziałać” – mówił podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna: 100 miliardów więcej dla Polaków na trzy podstawowe cele. Europejska ochrona zdrowia, projekt Priorytet Praca, Narodowy Program Rozwoju Wsi

– Dziś i przez najbliższe dni będziemy przedstawiać jasne deklaracje. 100 mld więcej dla Polaków na trzy podstawowe cele. Po pierwsze, europejska ochrona zdrowia. Po drugie, projekt Priorytet Praca, którego elementem jest nasz projekt Wyższa Płaca, bo praca musi się opłacać. Po trzecie, Narodowy Program Rozwoju Wsi, który wyrówna szanse i da nowy impuls dla rozwoju, prawdziwy i oparty o miliardy złotych – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji w Białymstoku.

Schetyna: Jak kiedyś zbudowaliśmy z europejskich pieniądze autostrady, tak teraz zbudujemy razem europejską ochronę zdrowia

Wygramy te wybory, odzyskamy 100 mld dla Polski stracone przez nieudolność tego rządu i jak kiedyś zbudowaliśmy z europejskich pieniądze autostrady, tak teraz zbudujemy razem europejską ochronę zdrowia. Uwierzcie, to jest możliwe” – mówił podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Jak zapowiedział, termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, a na SOR – do 60 minut. W ciągu 7 lat wyleczalność raka ma osiągnąć poziom najbardziej zaawansowanych krajów Europy. – W każdym województwie, w każdym regionie stworzymy wysokospecjalistyczny ośrodek walki z nowotworami – dodał.

Schetyna: Nasz program w tych wyborach to 100 mld zł więcej, niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS

– Jako liderzy Koalicji Europejskiej mówimy dzisiaj: nasz program w tych wyborach to 100 mld zł więcej, niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS. 100 mld więcej dla Polaków, dla Polski, na zdrowie, na ludzi, którzy budują nasz kraj, pracując, na polską wieś, edukację i na walkę że smogiem. To nasza propozycja – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji w Białymstoku. – To właśnie wielki wybór przed którym stoimy. Więcej czy mniej? Bo rząd PiS w negocjacjach budżetowych w UE oddaje miliardy walkowerem – dodał.

Schetyna: Dla niektórych polityków tęsknota za średniowieczem jest silniejsza niż zdrowy rozsądek, ale tolerowanie, a wręcz zachęcanie do rezygnacji ze szczepień to zbrodnia

Jak to jest możliwe, że w XXI wieku do Polski wróciły takie choroby jak odra? Rozumiem, że dla niektórych polityków tęsknota za średniowieczem jest silniejsza niż zdrowy rozsądek, ale tolerowanie, a wręcz zachęcanie do rezygnacji ze szczepień to zbrodnia. I na pewno to nie jest Europa” – mówił podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna: Koalicja Europejska staje naprzeciw antyeuropejskiego bloku. Myśmy uzyskali ponad 500 mld zł. Oni najwyżej 400. To miara klęski Kaczyńskiego i Morawieckiego

– Udało się wiele zbudować, ale to ciągle jest za mało. Dla Polski nadal każde dodatkowe euro jest na wagę złota. Mamy tyle potrzeb, że po każde euro dla Polski trzeba walczyć do upadłego. I chcemy inwestować w ludzi, w ich lepsze życie. Stawką tych wyborów europejskich są pieniądze dla naszego kraju na kolejną dekadę. Musimy dzisiaj to bardzo wyraźnie powiedzieć. Dziś chcę zapytać, czy pieniądze wywalczą ci, którzy przegrywają w Europie 1:27, czy ci, którzy wywalczyli rekordowy budżet dla Polski 7 lat temu? Czy ci, którzy nazywają flagę unijną szmatą, czy ci, którzy do unii idą po to, by być w większości rządzącej unią? Czy pieniądze dla Polski wywalczą ci, którzy Europy nie znają i nie lubią, którzy są w Europie pośmiewiskiem, czy ci, którzy zajmowali się i zajmują najważniejsze stanowiska w UE, którzy w Europie mają wielu przyjaciół? Koalicja Europejska staje dzisiaj naprzeciw antyeuropejskiego bloku, bloku ludzi nieskutecznych, nieznających się na unii i nielubiących UE. Myśmy uzyskali ponad 500 mld zł. Oni najwyżej 400. To miara klęski Kaczyńskiego i Morawieckiego – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji w Białymstoku

Schetyna: Zapewniam, że nie tylko przywrócimy mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim, ale uruchomimy taką samą umowę z Białorusią

– To nasz rząd wywalczył mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim, który dawał przedsiębiorcom, mieszkańcom, zwłaszcza w turystyce i handlu na Warmii i Mazurach setki milionów złotych rocznie. Obecne władze bez powodu i bez sensu to zawiesiły. Zapewniam, że nie tylko przywrócimy mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim, ale uruchomimy taką samą umowę z Białorusią, na czym skorzysta całe Podlasie – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji w Białymstoku.

300polityka.pl