Koniec religii w PL gdzieś się musi zacząć

Żaden z uczniów Technikum Kształcenia Zawodowego w Sochaczewie nie zdecydował się uczęszczać na lekcje religii w bieżącym roku szkolnym.

Dziennikarka Polityki Joanna Podgórska odbyła rozmowę z dyrektorem Technikum Kształcenia Zawodowego w Sochaczewie – Łukaszem Wójcikowskim. Wynika z niej, że katechechza w sochaczewskim technikum przeszła do historii.

– Już nie ma sensu walczyć o wyprowadzenie religii ze szkół. Religia wkrótce wyprowadzi się sama – mówi dyrektor technikum.

Podgórska: Z jego szkoły (religia) już się wyprowadziła. W tym roku nie spłynęła ani jedna deklaracja uczestnictwa w katechezie a kilkunastu uczniów ze starszych klas, którzy w poprzednich latach takie deklaracje złożyli, wycofało je. Katecheta odszedł ze szkoły.

Koszt dla budżetu

– Miliard sześćset milionów na Fundusz Kościelny i finansowanie religii w szkołach rocznie. Zamykane szpitale, brak pieniędzy na służbę zdrowia. Ministerstwo Zdrowia rozumiem, że zamierzacie za niedługo uzdrawiać wodą swięconą? – mówi Maciej Kopiec (Lewica Razem).

Paweł Krutul z Lewicy zapowiada zmiany jakie wprowadzi jego formacja w relacjach państwo-Kościół: Wprowadzimy kasy fiskalne dla księży. Sprawiedliwie opodatkujemy Kościół. Zobowiążemy Kościoły do ujawniania przychodów na takich samych zasadach, jakie dotyczą organizacji pozarządowych, skreślić z budżetu Fundusz Kościelny, wycofać religię ze szkół.

Partia Razem: Religię ze szkół należy wyprowadzić. Każdy ma prawo do swojej wiary, jednak żadna z nich nie powinna być faworyzowana. Zajęcia z religii powinny być prowadzone w salach katechetycznych i finansowane przez związek wyznaniowy. Praca 21,7 tys. nauczycieli religii w 2018 roku kosztowała budżet 1 482 mln. Za te pieniądze można kupić ponad 3000 karetek pogotowia, zbudować ponad 6000 mieszkań i zbudować blisko 200 nowych żłobków. Ponadto można wybudować za te pieniądze 114 basenów. Za mało jest języków obcych w szkołach. Za mało plastyki i przedmiotów ścisłych. Religia jest zawsze i wszędzie. Tylko lewica mówi o tym. Tylko lewica chce to zmienić. Głosuj mądrze tej jesieni.

Reakcje internautów:

Za te pieniądze można by dać podwyżki innym nauczycielom, bez religii w szkołach a z wyższymi pensjami pozostałych nauczycieli…”.

Marzy mi się również przywrócenie naukowych patronów szkół i uczelni, a nie pod patronatem męczenników i świętych”.

Niestety, nie zanosi się na to by było lepiej. Zmierzamy raczej do opanowania przez Kościół wszystkich dziedzin życia. To już jest państwo kościelne niestety. Nawet nie chce mi się myśleć, co będzie, jeśli wygrają wybory. A niestety pewnie wygrają, bo przecież opanowali już wszystkie media i sądy”.

I nie zapominajmy o godzinach życia, które dzieci tracą na lekcjach religii, które mogłyby być poświęcone zamiast tego na rozwijanie ich umiejętności i zainteresowań”.

2 komentarze do “Koniec religii w PL gdzieś się musi zacząć

 1. wiesiek

  Oj to rozpaliła sie czerwona linia miedzy kuriewnymi a KCPIS.
  No bo jak to „nie chcą religii” gdy Prezes uznaje ją za ostoję.No to trzeba wszelakie kontrole posłać do domów i przedsiębiorstw rodziców tych uczniów.Bo wiadomo”niedaleko pada jabłko od jabłoni”
  Jesli nie potrafili wychować swoje dzieci w „jedynie słusznej religii i tradycji” to i nie potrafią prowadzić przedsiębiorstw.Proste ?? A prezes ostrzegał !!

  Odpowiedz
 2. wiesiek

  O matko moja, to ten dyrektor nie widzi iz w jego szkole zło się zaległo.??
  Powinien wezwać całe zastępy fachowców co poświecą wyświecą i egzorcyzmują, to czy te zło.
  Ponadto teren cały należy otoczyć krucjatą różańcową z 24 godz.modłami i czuwaniem nocnym.By zło nie wypełzło i nie rozlazło się po całym kraju i nie zainfekowało naszą pobożną a wszechpolską młodzież.
  Mam nadzieję a nawet tusze, iz ci patrioci co mężnie stawali przeciw marszom równości, własną piersią zasłonią ten pochód zła .

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s