Morawiecki, ancymonki do dymisji

Wybory do europarlamentu już za nieco ponad dwa tygodnie, a premier Mateusz Morawiecki wydaje się kompletnie zapominać o szczegółach kodeksu wyborczego, który determinuje konieczność przeprowadzenia rekonstrukcji rządu jeszcze przed wyborami. Jak gdyby nigdy nic, zapowiedział dziś w rozmowie z mediami, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie zmian w rządzie i wręczenia dymisji tym z ministrów, którzy wydają się być pewniakami do objęcia mandatu posła do PE.

– Jeśli chodzi o zmiany na poziomie rządu, to tak jak zapowiadałem, planujemy je raczej w okolicach wyborów, raczej tuż po wyborach. Dlatego że chciałbym ostatecznie przecież wiedzieć, którzy ministrowie dostaną się do PE, a to zależy wyłącznie od woli wyborców – stwierdził premier na briefingu po kolejnej turze rozmów w ramach tzw. oświatowego okrągłego stołu.

Szef rządu najwyraźniej nie doczytał zapisów kodeksu wyborczego w części dotyczącej okoliczności, które prowadzą do utraty mandatu europosła. Wśród wielu przesłanek wymieniona jest także ta, która mówi o tym, że traci prawa do sprawowania swojego mandatu ten, kto w chwili wyborów do PE pełni funkcję ministra bądź sekretarza stanu w organach władzy wykonawczej. Jeśli zatem przed 25 maja tacy politycy jak Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, czy np. Patryk Jaki nie przestaną sprawować swojej funkcji, to automatycznie utracą prawo objęcia mandatu, nawet w sytuacji gdy zdobędą najwięcej głosów i zdeklasują swoją konkurencję.

Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, w której dymisje zostaną złożone i przyjęte przez premiera na dzień przed wyborami, tylko opinia publiczna dowie się o tym dopiero po wyborach. W końcu z transparentnością tej władzy i tak nie jest najlepiej i w razie spóźnienia zawsze można do dokumentu wpisać odpowiednią datę. Czego się w końcu nie robi dla osiągnięcia pożądanego efektu. Nie od dziś wiemy, że ta władza granic nie uznaje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s