Kaczyński musi skończyć w pierdlu, aby Polska była normalna

>>>

Ten raport pokazuje, że w zadziwiający sposób wszczyna się postępowanie wobec takich sędziów, którzy są niepokorni, krytykują tę władzę. Problemem nie jest to, że w Polsce istnieje system dyscyplinowania sędziów. Sędziowie nie są świętymi krowami i musi istnieć system weryfikowania ich zachowania. Problemem jest to, jak ten system obecnie wygląda. Stał się narzędziem tresury sędziów w ręku ministra sprawiedliwości, który może wybrać, wobec kogo go użyć. Jeśli ktoś ma przewinienie nadające się na postępowanie dyscyplinarne, ale wspiera władzę, postępowanie się nie rozpocznie. A gdy sędzia wyda wyrok, który nie spodoba się władzy, a w uzasadnieniu wypowie się o kwestiach konstytucyjnych, natychmiast jest atakowany” – powiedział prof. Marcin Matczak. Raport, liczący 29 stron przygotował Komitet Obrony Sprawiedliwości.

KOS utworzyło 12 organizacji, które sprzeciwiają się naruszeniom niezależności sądownictwa. W skład Komitetu wchodzą m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wolne Sądy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International,  stowarzyszenia sędziowskie i prokuratorskie.

W raporcie KOS przedstawiono zmiany wprowadzone przez PiS w sądownictwie i prokuraturze. – „Celem zmian było podporządkowanie systemu karania sędziów władzy wykonawczej, a co za tym idzie – uzyskanie możliwości wpływania na sędziów oraz uzyskanie narzędzi do usuwania z zawodu niewygodnych sędziów. Szykany dotykają zwłaszcza tych sędziów, którzy przejawiają aktywność społeczną i publiczną, a także tych, którzy krytycznie odnoszą się do wprowadzanych przez obecną koalicję rządzącą (…) zmian w wymiarze sprawiedliwości – napisano w analizie.

Jednym z sędziów, o których mowa w raporcie, jest Igor Tuleya. – „Obawiam się, niestety, że jeżeli nic się nie zmieni i spotkamy się za rok, to ten raport będzie pewnie pięć albo dziesięć razy grubszy. Wszystko zmierza w tym kierunku. Te zmiany, które odbywają się w sądownictwie, kruszą instytucje, gwarancje niezawisłości sędziowskiej” – powiedział sędzia Tuleya.

Z kolei zmiany wprowadzone przez PiS w prokuraturze – według raportu KOS – „umożliwiły degradację blisko jednej trzeciej prokuratorów (113 prokuratorów) z dwóch najwyższych szczebli prokuratury”. Szykany dotykają np. prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, szefa stowarzyszenia Lex Super Omnia, który najczęściej wypowiada się w mediach na temat zmian wprowadzanych przez Ziobrę w prokuraturach. – „Niemal po każdej wypowiedzi otrzymuje od rzecznika dyscyplinarnego żądanie wyjaśnień. Do tej pory przedstawiono mu łącznie 8 zarzutów natury dyscyplinarnej w 4 postępowaniach” – napisano w raporcie.

„Prawo staje się instrumentem w ręku silniejszego. Silniejszy w miecz przekuwa tarczę, którą dotąd miał do dyspozycji chroniony przez prawo. Takie rzeczy dzieją się, gdy mamy do czynienia z wypaczeniem standardu stosowania prawa” – podsumowała raport KOS prof. Ewa Łętowska, była rzecznik praw obywatelskich, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Jeszcze przez osiem miesięcy pisowcy będą naciągać na twarze marsowe miny, dawać sobie ordery, przyznawać stanowiska i silić się na dostojny, urzędowy język Ale w głębi spoconych dusz już wiedzą, że ile się teraz nachapią, ile wycisną z tego państwa, ile wydrenują dla siebie – tyle ich.

Depresja plemnika

Prokuratura musi wszcząć śledztwo w związku z informacjami przekazanymi przez Geralda Birgfellnera dotyczącymi budowy wieżowca przez spółkę Srebrna i roli Jarosława Kaczyńskiego w tej inwestycji – mówią „Wyborczej” doświadczeni prokuratorzy.

Prokuratura musi wszcząć śledztwo w związku z informacjami przekazanymi przez Geralda Birgfellnera dotyczącymi budowy wieżowca przez spółkę Srebrna i roli Jarosława Kaczyńskiego w tej inwestycji – mówią „Wyborczej” doświadczeni prokuratorzy.

– Bez wszczęcia się nie da. Nagrania trzeba odsłuchać, poddać analizie. Trzeba zobaczyć, co mówi Jarosław Kaczyński. Nie ma jak tego odmówić. No i są wstępnie wypełnione znamiona czynu z art. 286 par 1 kodeksu karnego [chodzi o oszustwo] – mówi nam jeden z prokuratorów, prosząc o zachowanie anonimowości.

Birgfellner złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa 25 stycznia.Oskarża Kaczyńskiego o oszustwo – mimo że przez 14 miesięcy przygotowywał budowę 190-metrowego wieżowca na działce spółki Srebrna, to wbrew zapewnieniom prezesa PiS nie odstał za to ani centa. Domaga się 1,3 mln euro.

View original post 628 słów więcej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s