Ziobro ściga sędziów, którzy wykładają o praworządności i Konstytucji. Antyhumanitaryzm PiS

Prof. Marcin Matczak został wyróżniony przez fundację im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Brzmi absurdalnie, a okazuje się, że sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Włodzimierz Brazewicz będzie musiał tłumaczyć się przed rzecznikiem dyscyplinarnym Sędziów Sądów Powszechnych. Chodzi o prowadzone przez gdańskiego sędziego otwarte spotkanie z publicznością z udziałem sędziego Igora Tuleyi. Odbyło się ono kilka tygodni temu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i poświęcone było Konstytucji oraz wolności i roli sądów w demokratycznym państwie. 

Spotkanie było współorganizowane przez gdański oddział Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku i Pomorską Izbę Adwokacką. – „Na scenie byliśmy we dwóch, ja i pan sędzia Tuleya. Jak się później dowiedziałem z relacji medialnej, na sali było około 450 osób. Rozmawialiśmy w dwójkę i oczywiście były też pytania z sali” – opowiada w onet.pl sędzia Brazewicz.

Rzecznik dyscyplinarny uznał, że spotkanie miało „charakter polityczny” i wszczął „czynności wyjaśniające w związku z pochodzącą z mediów informacją, dotyczącą udziału 28 września 2018 w Europejskim Centrum Solidarności sędziów w spotkaniu o charakterze politycznym, w tym polityków biorących udział w wyborach samorządowych” – napisano w piśmie, które otrzymał sędzia Brazewicz. – „Jeżeli uczestniczę w wydarzeniu, w którym jest kilkaset osób, to jak mam sprawdzić, kto jest politykiem, a kto nim nie jest? (…) Patrzę na całą sytuację w szerszym kontekście. Odbieram to pismo jako nadgorliwość i próbę pokazania sędziom, że teraz będą monitorowani także i w życiu prywatnym” – stwierdził Brazewicz. Według onet.pl, podobne wezwanie od rzecznika dyscyplinarnego dostał również inny sędzia, który przebywał na sali podczas tego spotkania.

Okazuje się, że sędzia Igor Tuleya też ma się tłumaczyć ze spotkań, w których uczestniczy. – „Rzecznik dyscyplinarny żąda ode mnie, bym w ciągu 14 dni udzielił pisemnych wyjaśnień odnośnie moich spotkań w Gdańsku i Lublinie. Cóż, muszę przyznać, że rzecznik chyba uczy się procedury, bo ja mam odpowiedzieć na piśmie, zaś sędziowie z Gdańska są wzywani na świadków” – powiedział w onet.pl sędzia Tuleya.

„Obrzydliwy, nienawistny spot, szerzący uprzedzenia i nienawiść, zrealizowany przez partię z wartościami chrześcijańskimi na sztandarach. PiS przekroczył kolejną granicę hipokryzji” – tak jeden z internautów podsumował najnowszy spot tej partii. W 60-sekundowym filmiku przypomniano m.in. deklaracje prezydentów miast z PO o przyjmowaniu uchodźców.

Przedstawiono też fikcyjne programy telewizyjne z „2020 roku”, gdy w naszym kraju rządzą samorządowcy z PO. PiS w spocie przekonuje, że w miastach powstaną np. muzułmańskie enklawy, a imigranci zagrażają bezpieczeństwu Polaków. W związku z tym jeden z internautów namawiał innych do zgłoszenia tweeta PiS z tym spotem jako naruszającego standardy chroniące imigrantów przed prześladowaniem i nękaniem.

„Niezależnie od poglądów wszyscy jesteśmy ludźmi. Ten spot wyborczy jest nieludzki. Słaby, mały, obrzydliwy. I można zrozumieć, że w sprawach imigracji są różne zdania, ale produkcja takich spotów to zwykle draństwo” – napisał Paweł Żuchowski z RMF FM.

„Nisko upadli. Już dawno nie uprawiali tak brunatnej propagandy” – to opinia Krzysztofa Kowalczyka z „Rzeczpospolitej”. – „Zastanawiam się, co oni pomyślą w niedzielę w czasie Aktu Pokuty?” – Michał Protaziuk z gazeta.pl.

Przewrotnie spot skomentował Tomasz Lis z „Newsweeka”: – Pomstujecie na ten spot PIS- u. Ja nie. Ja im za niego dziękuje. On nam przypomina kim oni są i jakiej Polski chcą. Chcemy innej, otwartej, uśmiechniętej, optymistycznej, dla wszystkich, także dla zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. I za taką Polską zagłosujemy”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s