Tusk o lunatykach PiS

„Polska wygrywała bardzo dużo wtedy, kiedy była bardzo aktywnym proeuropejskim głównym graczem w Brukseli i na kontynencie. Dzisiaj niektóre decyzje polskiego rządu powodują, że Polska znajduje się na politycznych peryferiach UE. Przestrzegałbym wszystkich przed takim pochodem lunatyków, którzy nie zdają sobie czasami sprawy z konsekwencji swoich działań. Mają inne plany, a coś zupełnie innego na końcu wychodzi” – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk w Brukseli.

Zapytany o wniosek Zbigniewa Ziobry do TK w sprawie przepisu Traktatu UE, na mocy którego polskie sądy kierują pytania prejudycjalne do TSUE, Tusk odpowiedział, że nie analizował szczegółowo tego wniosku.

„To, co mnie się wydaje najważniejsze, to nie deklaracje polityczne tego czy innego polityka – czy on jest za, czy przeciw UE, tylko konkretne działania. Atmosfera, jeśli chodzi o polskie władze nie jest jakoś szczególnie proeuropejska. Niczego tu chyba nie odkrywam, to dość oczywiste, liderzy partii rządzącej, PiS-u, nie ukrywali swojego co najmniej dwuznacznego stosunku do UE jako takiej” – stwierdził Tusk.

Były polski premier obawia się, że ktoś przez niekompetencję, emocjonalną zaciekłość, wrodzoną niechęć do Zachodu czy Europy może nawet nieświadomie doprowadzić do politycznej katastrofy. – „Czy któryś z dzisiaj rządzących Polską polityków myśli poważnie o wyjściu z UE? Nie wiem, nie mam na to dowodów i mam nadzieję, że tak nie jest, ale z historii pamiętam, też z wykształcenie jestem historykiem, jak wiele złych rzeczy działo się w Europie czy Polsce nie dlatego, że ktoś chciał złych rzeczy, tylko że nie umiał robić dobrych rzeczy. Być może to jest przypadek dzisiaj PiS-u” – dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Tusk odpowiedział też na pytanie, dotyczące deklaracji Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że mógłby pójść z nim w marszu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. – Bardzo łaskawy pan prezes Kaczyński. Wydaje się, że to, czego potrzebujemy 11 listopada, to prawdziwego gestu pojednania, a nie takich pomysłów trochę PR-owych. Nie mam wrażenia, aby organizowane przy udziale PiS-u marsze niepodległości były takim najdobitniejszym znakiem pojednania w Polsce. Mam swoje doświadczenia od lat, związane z tym marszem i on mi się nie za bardzo kojarzy z takimi pojednawczo-pokojowymi intencjami” – powiedział Tusk.

>>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s