Beata Kempa na włościach swego księstwa

Beata Kempa – była szefowa kancelarii premier Beaty Szydło, a obecnie minister ds. pomocy humanitarnej – to jedna z najważniejszych postaci Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. W PiS krąży o niej opinia, że na Dolnym Śląsku buduje swoje „księstwo”. Pamięta również o lokalnych działaczach. Najpierw ściągnęła do Warszawy znajomych samorządowców z rodzinnego powiatu, teraz przyszedł czas na kariery ich żon, czytamy w portalu Wyborcza.pl.

Do Warszawy przyjechał za Beatą Kempą Przemysław Myszakowski, popierany przez nią kandydat na burmistrza Oleśnicy w 2010 r., a później miejski radny. W stolicy został wicedyrektorem departamentu spraw obywatelskich kancelarii premiera, a dziś jest już wicedyrektorem departamentu prawnego. Inny znajomy Kempy, Artur Noworyta, dla stanowiska zastępcy dyrektora w Ministerstwie Sprawiedliwości kierowanym przez Ziobrę zostawił fotel zastępcy starosty oleśnickiego. Jego żona, Wioletta Noworyta została niedawno prezesem Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Co ciekawe, stanowisko objęła bez konkursu, z nominacji resortu sprawiedliwości. Wcześniej była w oleśnickim sądzie przewodniczącą wydziału rodzinnego. Z kolei żona Myszakowskiego, Dobromira od października jest na delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu i orzeka w najważniejszym III Wydziale Karnym. Do niedawna pracowała w Sądzie Rejonowym w Oleśnicy.

Co ciekawe, Dobromira Myszakowska w głosowaniu z 23 sierpnia, jakie przeprowadziło Kolegium Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu, by podjął decyzję o delegowaniu do pracy w nim dodatkowego sędziego, uznana została za … najgorszą z grona kandydatek. Na ośmiu głosujących sędziów otrzymała siedem głosów na „nie” przy jednym wstrzymującym się – czytamy w portalu. W głosowaniu najlepszy wynik uzyskał natomiast sędzia Andrzej Lewandowski, również z Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Toteż kolegium następnego dnia w odrębnym piśmie zarekomendowało Ministerstwu Sprawiedliwości udzielenie delegacji właśnie jemu. Jednak bezskutecznie.

W odpowiedzi, podpisanej przez wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka jako osobę wytypowaną do delegacji minister wskazał nie Lewandowskiego, ale Myszakowską. „Wyborcza” zapytała biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort wyjaśnił, że choć przy delegowaniu minister prosi o opinię kolegium sędziów sądu, do którego ma zostać przeniesiony dany sędzia, to wcale nie musi jej brać pod uwagę: „Ministerstwo Sprawiedliwości bierze pod uwagę nie tylko opinię kolegium, lecz także szczegółowe analizy kadrowe i organizacyjne sądów rejonowych w danym okręgu tak, by ewentualna delegacja nie wpłynęła negatywnie na działalność sądu. Ponadto ocenia się również staż kandydatów i wyniki statystyczne ich pracy” – czytamy w portalu.

Sędzia Myszakowska i Prezes Sądu Rejonowego w Oleśnicy Wioletta Noworyta z „Wyborczą” rozmawiać nie chcą, albo jej dziennikarzy unikają. Odpowiedzi udzieliła natomiast Beata Kempa, pytana przez „Wyborczą” czy miała związek z rozwojem karier Noworyty i Myszakowskiej, i to dwukrotnie. Najpierw: „Absolutnie nie”, a po kilkunastu minutach dopisała: „Dowiaduję się o tych decyzjach jak zwykli obywatele, a nawet później. A o tej ostatniej od Pana Redaktora”.

„Gazeta Wyborcza” przypomina też awanse policyjne, osób z kręgu znajomych Beaty Kempy. Pisała o nich już półtora roku temu, przy okazji dymisji w dolnośląskiej policji osób związanych ze śmiercią pobitego w komisariacie Igora Stachowiaka. Do kręgu znajomych ówczesnej szefowej kancelarii premiera należał Jerzy Kokot, komendant komisariatu, w którym zginął Stachowiak, po jego śmierci awansowany na zastępcę komendanta miejskiego całej wrocławskiej policji. A także ówczesny komendant miejski policji we Wrocławiu Dariusz Kokornaczyk, którego brat w ramach „dobrej zmiany” awansował na naczelnika wydziału kryminalnego w komendzie w Oleśnicy. Wszyscy pochodzili z Sycowa, rodzinnego miasteczka Kempy – pisze „Wyborcza”. Co ciekawe, wszystkich tych znajomości Kempa się wyparła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s