Prezes pan Kaczyński roboty się nie ima

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu poselskiego, jeśli parlamentarzysty nie ma na głosowaniach albo na posiedzeniach komisji, można obniżyć mu wynagrodzenie.

Można, ale jak wynika z praktyki nie ma przymusu… a już, jeśli chodzi o takiego posła jak Jarosław Kaczyński to w ogóle nie ma o czym mówić.

Jak się dowiadujemy, ów szeregowy poseł Prawa i Sprawiedliwości od początku 2018 r nie zabierał głosu podczas obrad Sejmu. Od maja nie uczestniczył w głosowaniach.

Praktycznie biorąc przestał bywać na posiedzeniach izby. Nie pofatygował się nawet na obrady, podczas których ważyły się losy budżetu państwa na rok następny.

Uposażenie poselskie Kaczyński natomiast bierze i to niemałe. Jak poinformowano posłów PO, od stycznia do września wypłacono mu 88 183,10 zł brutto, czyli 71 804,64 zł na rękę. Miesięczne uposażenie pana posła wynosi bowiem 9,8 tys. zł brutto. Do tego dochodzi dieta wysokości 2,4 tys. zł!

Tylko absencję w maju i czerwcu można uzasadnić, bo był hospitalizowany, ale we wrześniu? Trudno tłumaczyć je złym stanem zdrowia, skoro prezes PiS jeździ po całym kraju na konwencje parti! – zauważa „Fakt”.

Tymczasem zasada wydaje się dość prosta: „Można opuścić 10 proc. dziennych głosowań. Jeśli poseł opuści powyżej 20 proc., wyciąga się konsekwencje finansowe” – powiedział „Faktowi” poseł PSL Piotr Zgorzelski z sejmowej komisji regulaminowej. Chyba, że przedstawi zwolnienie lekarskie, ale to też jak widać posła Kaczyńskiego nie dotyczy. Kancelaria Sejmu rozmawiać o tym nie chce:

„Zwolnienia lekarskie związane ze stanem zdrowia należą do sfery prywatnej każdego z posłów” – odpowiadają Faktowi urzędnicy. Nie ujawniają informacji o potrąceniach.

Wyjaśnienie tej sytuacji jest proste, bo tak jak zwykły poseł Jarosław Kaczyński „bez żadnego trybu” może wkraczać na sejmową mównicę, mówić ile chce i jak chce podobnie „bez żadnego trybu” może brać pensję posła, mimo trwającej od pięciu miesięcy absencji.

Wniosek do sądu w trybie wyborczym wniosła Anna Morawiecka. Uznała, że w artykule „Anna Morawiecka idzie po władzę” „Wyborcza” podała nieprawdziwe informacje, działając „z zamiarem zdyskredytowania jej w opinii wyborców”.

Anna Morawiecka, siostra premiera, przegrała proces sądowy z „Wyborczą”. W tekście „Anna Morawiecka idzie po władzę” przytoczyliśmy wypowiedź Damiana Sułkowskiego, radnego powiatu trzebnickiego z PO, który na sesji zarzucił staroście powiązanemu z PiS, że bez konkursu dał pieniądze na organizację pikniku rodzinnego fundacji prowadzonej przez Morawiecką.

Sułkowski mówił: „To nieetyczne (…), na piknik organizowany pod koniec lipca Morawiecka dostała 1720 zł. Pod stołem i bez żadnego trybu”.

Najpierw Morawiecka sprawę do sądu skierowała przeciwko Sułkowskiemu. Radny przegrał w pierwszej instancji, ale wygrał w drugiej. Sąd orzekł, że wniosek Morawieckiej nie może być rozpatrywany w trybie wyborczym, bo radny o pieniądze pytał najpierw na sesji, a w sierpniu wystąpił w tej sprawie do starosty. Gdy zainteresował się sprawą, nie był jeszcze kandydatem na radnego, a Morawiecka – kandydatką na burmistrza Obornik.

Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Michał Żebrowski – to tylko niektóre gwiazdy, które w wyborach samorządowych w Warszawie zdecydowały się poprzeć kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, napisał w czwartek, kto poprze go w nadchodzących wyborach samorządowych 2018.

Wybory samorządowe 2018. Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Kayah głosują na Trzaskowskiego
A są tu: Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Daniel Olbrychski, Piotr Machalica, Ksawery Jasieński, Cezary Żak, Maja Komorowska, Urszula Dudziak, Małgorzata Socha, Kayah i Michał Żebrowski.

Kandydat KO pokazał również nowy spot. „Głosem głosuję” – mówią tam gwiazdy. Na razie można w nim zobaczyć Gajosa, Dudę, Żaka i Sochę, ale Trzaskowski już zapowiada, że niedługo usłyszymy więcej głosów. „Warszawa dla wszystkich” – powtarzają hasło Trzaskowskiego sławy.

>>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s