Donald Tusk o standardach demokracji w Krakowie

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był gościem konferencji „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, odbywającej się w Krakowie. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego imprezy jest bp prof. Tadeusz Pieronek. – „W sprawie Europy i Polski w Europie mam bardzo głębokie przekonania. Powiedziałbym nawet, że mam głęboką wiarę, bo nie wynika to tylko z ocen racjonalnych, ale z głębokich, pozytywnych emocji, że nie ma alternatywy dla nas, Polaków, lepszej, jeśli w ogóle jakakolwiek istnieje, niż obecność w Europie rozumianej jako polityczna wspólnota” – powiedział podczas swojego wystąpienia Tusk.

Były premier przypomniał, że papież Jan Paweł II był zwolennikiem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. – „Do dzisiaj też pamiętam zachęty i słowa Jana Pawła II, który wtedy, kiedy rozstrzygały się losy miejsca Polski w Europie, wtedy, kiedy Polacy mieli zdecydować, czy chcą stać się częścią Unii Europejskiej, czy chcą pozostać w tej przestrzeni pomiędzy, mówił głośno i wyraźnie, momentami krzycząc, tłumacząc Polakom, jak wielką szansą jest uczestniczenie w tym, być może najpiękniejszym w historii politycznym przedsięwzięciu, jakim jest dla Europy Unia Europejska. Czasami brak, szczególnie w dzisiejszych czasach, tak donośnego głosu” – zauważył Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej uważa, że Polska, podobnie jak inne kraje, powinna wziąć na siebie część odpowiedzialności za trwałość Unii. – „Przystępowaliśmy do UE z przekonaniem, że istnieje świat standardów politycznych, pewnych zasad, bez których nie ma Europy w sensie politycznym. Być może urażę czyjeś uszy, używając terminu demokracja liberalna, ale w swojej istocie o tym właśnie mówimy. Ale ponieważ sam termin nie jest przesadnie atrakcyjny dzisiaj w Polsce, więc przełóżmy to na definicję, czym to jest, czym jeść tę Europę jako normę, tę demokrację liberalną. To m.in. państwo prawa, kategoryczny podział na władzę wykonawczą i sądowniczą. Ten zestaw wartości i zasad z pewnością nie jest dany raz na zawsze” – przestrzegł Donald Tusk.

Były premier nawiązał do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – „Dla Europy zachodniej to rocznica zakończenia I wojny światowej. Ta lekcja, podobnie jak lekcja II wojny światowej pokazuje, że nie ma bezpiecznej Europy i bezpiecznej Polski bez fundamentalnego pojednania. Mówię też o pojednaniu w wymiarze narodowym. Nie jestem naiwny, żeby uwierzyć w przemianę w aniołów polskich polityków i mówię to o całej scenie politycznej. Wiem, że różnice są nie do pogodzenia, ale my też generacyjnie jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby przyszłe pokolenia nie spędziły życia w swoim kraju skłóconym bardziej, niż kraje bałkańskie. Życzę państwu, abyśmy jeszcze w tym roku zobaczyli, że Polacy mogą ze sobą rozmawiać tak jak kiedyś” – zakończył swoje wystąpienie Donald Tusk.

Tusk: Nie ma alternatywy dla nas, Polaków, lepszej, jeśli w ogóle jakakolwiek istnieje, niż obecność w Europie rozumianej jako polityczna wspólnota

W sprawie Europy i Polski w Europie mam bardzo głębokie przekonania. Powiedziałbym nawet, że mam głęboką wiarę, bo nie wynika to tylko z ocen racjonalnych, ale z głębokich, pozytywnych emocji, że nie ma alternatywy dla nas, Polaków, lepszej, jeśli w ogóle jakakolwiek istnieje, niż obecność w Europie rozumianej jako polityczna wspólnota. Nie chodzi o korzyści materialne, które można wyliczyć w euro czy w złotówkach” – mówił w Krakowie szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. 

Tusk: Termin „demokracja liberalna” nie jest dzisiaj przesadnie atrakcyjny w Polsce

Przystępowaliśmy do UE z przekonaniem, że istnieje świat standardów politycznych, pewnych zasad, bez których nie ma Europy w sensie politycznym. Być może urażę czyjeś uszy, używając terminu demokracja liberalna, ale w swojej istocie o tym właśnie mówimy. Ale ponieważ sam termin nie jest przesadnie atrakcyjny dzisiaj w Polsce, więc przełóżmy to na definicję, czym to jest, czym jeść tę Europę jako normę, tę demokrację liberalną” – mówił w Krakowie przewodniczący RE Donald Tusk. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s