Europa zaniepokojona demontażem demokracji w Polsce

„Sieć Prezesów Sądów Najwyższych Unii Europejskiej śledzi z poważnym zaniepokojeniem pogarszającą się sytuację w Polsce i jednoznacznie popiera działania profesor Małgorzaty Gersdorf jako pierwszej prezes SN” – napisali europejscy sędziowie. Zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu w Karlsruhe. Gościem specjalnym była Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

W oświadczeniu napisali też, że w Polsce następuje „reorganizacja Sądu Najwyższego. Wysyłanie sędziów na emerytury wprost wynika z wpływu rządu na sądy”. Podkreślają, że postawa polskiego rządu nie zmienia się, mimo międzynarodowej krytyki, z jaką spotykają się „tak zwane reformy sądownictwa”.

Prezes Federalnego Trybunału Sprawiedliwości Niemiec Bettina Limperg powiedziała, że dla europejskich sędziów status prof. Małgorzaty Gersdorf nie zmienił się. – „Nie zostaliśmy oficjalnie powiadomieni o ewentualnym zwolnieniu Pierwszej Prezes, jest więc nadal pełnoprawnym członkiem naszej sieci. O zmianie I Prezesa informują nas organy władzy lub – zazwyczaj – sam sąd. Wysyłane jest do nas oficjalne pismo w tej sprawie. Tym razem nie dostaliśmy żadnych informacji z Sądu Najwyższego. Dla nas Małgorzata Gersdorf jest nadal jego prezesem” – oświadczyła Limperg.

Podczas posiedzenia głos zabrała także prof. Gersdorf. – „W moim mniemaniu i w rozumieniu Konstytucji jestem Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. To nie jest komfortowa dla mnie sytuacja, jeżeli rząd nie uznaje mnie. Ale mam nadzieję, że przemyśli tę sprawę i cofnie się” – stwierdziła Pierwsza Prezes SN.

– Krucjata ideologiczna to nie jest zadanie samorządu – krzyczał z trybuny prezes Jarosław Kaczyński, nawiązując do prezydentury Jacka Jaśkowiaka. – Kaczorek dyktatorek! Mateuszek kłamczuszek! – przywitali działaczy PiS jego przeciwnicy przed wejściem do hali MTP w Poznaniu.

To, co mówią biskupi, woła o pomstę do nieba.Kiedyś się mówiło, że jest Kościół łagiewnicki i Kościół toruński. Ten łagiewnicki miał być taki bardziej nowoczesny, otwarty, liberalny, jednak bardzo szybko się okazało, że to była raczej zabawa w dobrego i złego policjanta.

Hairwald

Wojciech Smarzowski był zaskoczony reakcją duchownych na film „Kler” – Wszystkie postacie są fikcyjne, ale księża, którzy obejrzeli go na wstępnym etapie montażu, pokazywali palcem i mówili konkretne nazwisko – mówił reżyser w rozmowie z Patrycją Wanat.

Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

Wojciech Smarzowski był zaskoczony reakcją duchownych na film „Kler” – Wszystkie postacie są fikcyjne, ale księża, którzy obejrzeli go na wstępnym etapie montażu, pokazywali palcem i mówili konkretne nazwisko – mówił reżyser w rozmowie z Patrycją Wanat.

Film „Kler” jeszcze przed pierwszymi pokazami wywołał wiele kontrowersji. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył trzy nagrody: publiczności, za scenografię (Jagna Janicka) oraz specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu (Wojciech Smarzowski).

Skomentowała to Krystyna Pawłowicz, która na Twitterze stwierdziła, że „wyróżnienie przez publiczność w Gdyni filmu „Kler” pokazuje, że „publika aktorsko-filmowa także choruje na chorobę nienawiści do swej…

View original post 2 896 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s