Fetor smoleński z ekshumacji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. PiS naruszył prawa ludzkie

Ekshumacje już zostały zakończone, a Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że przeprowadzenie ich bez zgody rodzin i najbliższych było naruszeniem artykułu 8 konwencji praw człowieka.

Prokuratura nie znalazła dowodów na zamach. Ekshumacje nie przyniosły przełomu, a ciała mają obrażenia charakterystyczne dla ofiar katastrof komunikacyjnych.

>>>

Przed Trybunałem skarżyły Polskę Ewa Solska, wdowa po Leszku Solskim ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz Małgorzata Rybicka, żona posła PO Arkadiusza „Arama” Rybickiego. Uznały, że prokuratura nie wyjaśniła należycie, dlaczego ekshumacja szczątków ich bliskich jest niezbędna, a postanowienie prokuratora nie podlegało zaskarżeniu.

W swojej skardze do ETPC, wniesionej w kwietniu 2017 r., zarzuciły polskim władzom złamanie dwóch przepisów: art. 8 gwarantującego prawo do prywatności oraz art. 13, formułującego prawo do skutecznego środka zaskarżenia. Argumentują, że ekshumacja wbrew woli osoby najbliższej stanowi bardzo głęboką ingerencję w prawo chronione z mocy art. 8 EKPC.

Teraz Polska musi zapłacić im po 16 tys. euro.

Na wyrok ETPC czeka jeszcze Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz. – Walka z polską prokuraturą dobiega końca dzięki Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka – mówi i podkreśla: „to dzięki Strasburgowi wiem, że istnieje sprawiedliwość”.

Oficjalnie, w październiku 2016 r.  prokuratura chciała ustalić, czy nie doszło do pomyłek podczas identyfikacji i pogrzebów ofiar. Tak naprawdę szukała jednak dowodów na wybuch na pokładzie prezydenckiego tupolewa. Prokuratorzy twierdzili, że przepisy kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach.

Część rodzin sprzeciwiała się takiej decyzji, twierdząc, że ekshumacje będą naruszać ich prawo do kultu pamięci o zmarłych bliskich oraz prawo do prywatności.

>>>

W kwietniu 2017 r. sąd uznał, że ekshumacja wbrew woli bliskich może być niezgodna z konstytucją i prawami człowieka. I zwrócił się do prokuratury o wstrzymanie ekshumacji części ofiar katastrofy smoleńskiej. Postępowanie w tej sprawie jeszcze się nie zakończyło, bo w kwietniu 2017 r. sąd zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie dotyczącego tego, czy kodeks postępowania karnego „w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości złożenia zażalenia na zarządzenie wyjęcia zwłok z grobu”, jest zgodny z konstytucją oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka. Do tej pory TK się nie wypowiedział.

Bliscy ofiar liczyli, że ekshumacje zostaną wstrzymane – przynajmniej do czasu decyzji Trybunału. Tak się jednak nie stało.

Paweł Deresz opowiadał wtedy, że prokuratorzy dawali do zrozumienia, że nie liczą się zupełnie ze zdaniem tego Trybunału. Przekonywali go, by nie czekać na jego rozstrzygnięcie.

Wcześniej Deresz napisał list otwarty do zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka, który nadzoruje smoleńskie śledztwo. Protestował w nim przeciw ekshumacjom. Deresz pisał też m.in. do prezydenta RP, że ekshumacje mają wyłącznie polityczny kontekst i nie przyniosą żadnych nowych dowodów w śledztwie smoleńskim. Apelował, by uszanować jego ból i żałobę. Na nic.

>>>

Nie godził się na ekshumację także wtedy, kiedy śledczy odkryli kolejne pomylone ciała. „Tak jak i ja mam prawo do tego, by domagać się, by ciało mojej żony spoczywało w spokoju” – oświadczył.

We wrześniu 2017 r. ETPC zwrócił się do rządu z pytaniem o to, czy doszło do ingerencji w prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego skarżących, a jeśli tak, to czy ingerencja ta była niezbędna oraz czy skarżącym przysługiwał skuteczny środek zaskarżenia. Trybunał zażądał również informacji na temat porządku, w jakim przeprowadzano kolejne ekshumacje.

„Skarżący sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i domagali się nakazu sądowego, bezskutecznie. Prokurator odmówił przyjęcia zażaleń, uznając je za niedopuszczalne. Sądy cywilne odrzuciły wniosek o wydanie nakazu sądowego, stwierdzając, że prokurator miał obowiązek zgodnie z prawem krajowym nakazać przeprowadzenie sekcji zwłok w każdym przypadku podejrzanej śmierci, a jeśli zwłoki zostały już pochowane, nakazanie ekshumacji”– pisał Trybunał w komunikacie przed wydaniem wyroku.

Reklamy

1 komentarz do “Fetor smoleński z ekshumacji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. PiS naruszył prawa ludzkie

  1. Hairwald Autor wpisu

    Reblogged this on Hairwald i skomentował(a):

    Dureń prezydentem, socjopata opowiadający brednie premierem, parlament cyrkiem, sądy i organy ścigania ramieniem partii, telewizja publiczna to propagandowy psychiatryk, UE gorsza od ZSRR, wszystkim trzęsie 70 letni zakompleksiony władca otoczony stadem idiotów a poparcie 38%…

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s